Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJak prowadzić zdrowy styl życia i wyrobić dobre nawyki żywieniowe?
12.11.2021 | 08:00

Jak prowadzić zdrowy styl życia i wyrobić dobre nawyki żywieniowe?

Na zdjęciu: Dieta pudełkowa stanowi zbiór posiłków skrojonych niemal na miarę, dostosowanych do klienta pod względem liczby kalorii, alergii, rodzaju diety i preferencji żywieniowych.

Fot. nadesłane

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia sobie za priorytet zdrowy styl życia i dobry wygląd; nie ma się jednak absolutnie czemu dziwić. Podczas gdy tempo życia rośnie, globalizacja wchodzi w niemal każdą dziedzinę życia, a zanieczyszczenie środowiska i powietrza daje się odczuć zarówno mieszkańcom wsi jak i miast, każda chwila przeznaczona na dbanie o siebie jest na wagę złota. Nie trzeba jednak biegać na siłownię i poddawać się wielu zabiegom upiększającym, aby zmienić swoje nawyki. Wystarczy kilka prostych i niewymagających kroków, aby to co początkowo było wyrzeczeniem, stało się nowym stylem życia.

Jak rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem?

Przede wszystkim, warto zastanowić się nad ilością i jakością spożywanych posiłków. Wiele osób uważa, że odżywiają się zdrowo, choć tak naprawdę nie poświęcają zbyt wiele czasu nad planowanie poszczególnych dań. Co więcej, zapominają że jedzenie, które z pozoru jest zdrowe, w większych ilościach może być szkodliwe. Warto wspomnieć na przykład o orzechach czy nasionach chia. Te pierwsze są oczywiście zdrowe i bogate w tłuszcze, które w małych ilościach mają korzystny wpływ na organizm, jednak w większych mogą powodować przybieranie na wadze. Wyżej wspomniane nasiona chia także są prawdziwą bombą składników odżywczych, jednak ich nadmierne spożywanie (powyżej 3 łyżek dziennie), może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak np. biegunki. Podobnie jest z błonnikiem – osoby chcące prowadzić zdrowy styl życia często kupują go jako osobny produkt, nie zastanawiając się, ile tego cennego składnika znajduje się w spożywanych przez nie posiłkach, a znaleźć go można przecież w owsiance, chlebku ryżowym czy pieczywie żytnim.

Żeby zacząć się zdrowo odżywiać niezbędne jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Ogólnie przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje 2000 kalorii dziennie, jest to jednak mocne uproszczenie – to ile kalorii w rzeczywistości potrzebuje konkretna osoba, zależne jest od wielu czynników, między innymi płci, wieku, wykonywanej pracy czy masy ciała. Chcąc schudnąć konieczne jest stosowanie deficytu kalorycznego, czyli spożywanie mniej niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie, natomiast chcąc przytyć, warto jeść więcej (co nie oznacza mniej zdrowo) niż dotychczas. Należy przy tym zawsze pamiętać, że niezależnie od tego, czy celem jest przybranie na wadze czy też jej zmniejszenie, powinno się zawsze redukować ilość spożywanych kalorii, a nie ich jakość. Jedzenie mniej, ale nadal niezdrowo nie tylko nie spowoduje osiągnięcia wymarzonej figury, ale i po pewnym czasie z pewnością odbije się negatywnie na stanie zdrowia.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności i stołowanie się na mieście. Osoby, które nie mają czasu bądź nie lubią gotować, preferują zamawianie jedzenia z restauracji lub kupowanie gotowych dań, które zawierają mnóstwo konserwantów i przeważnie są bardziej kaloryczne niż posiłki przygotowane w domu. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji jest fit catering dietetyczny, słusznie zyskujący w ostatnich czasach na popularności. Jest to bardzo wygodna i komfortowa opcja nie tylko dla chcących schudnąć, ale też dla osób, które potrzebują wskazówki w wyrobieniu sobie zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta pudełkowa stanowi zbiór posiłków skrojonych niemal na miarę, dostosowanych do klienta pod względem liczby kalorii, alergii, rodzaju diety i preferencji żywieniowych. Jakość każdego posiłku konsultowana jest z dietetykiem, co sprawia że dostarczają one niezbędnych witamin i składników mineralnych, a spożywane zgodne z rekomendacjami (mniej więcej co 3 godziny), zapewniają sytość i poprawiają tempo metabolizmu.

Zdrowe odżywianie to nie tylko jedzenie, ale też napoje, których jakość jest równie ważna jak posiłków. Najlepiej jest pić niegazowaną wodę, małymi porcjami w ciągu całego dnia. Należy zaznaczyć, że organizm odczuwa pragnienie w sytuacji, w której jest już w 5% odwodniony, dlatego tak ważne jest picie nawet wtedy, gdy nie odczuwa się takiej potrzeby. Przyjmuje się, że optymalną ilością napojów spożytych przed dorosłego człowieka, są 2 litry, trzeba jednak pamiętać by do tego bilansu nie wliczać kawy i herbaty, które w rzeczywistości są odwadniające i powodują usuwanie wody z organizmu. Podobnie jest z alkoholem, który choć nie jest absolutnie zakazany dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, to jednak bardzo ważna jest jego ilość i rodzaj. Kluczowym działaniem, które może zapobiec odwodnieniu, a tym samym nieprzyjemnym dolegliwościom na drugi dzień, jest spożywanie wody przy jednoczesnym piciu alkoholu.

Ruch to zdrowie?

Zdecydowanie tak, o ile forma aktywności fizycznej jest dobrana do konkretnej osobie. Zalecane jest aby ruszać się przez około 45 minut dziennie, ale wcale nie musi to być bieg czy nawet marsz – może to być nawet spacer, o ile tempo i intensywność wysiłku dostosowana jest do stanu zdrowia i kondycji danej osoby. Często popełniany błąd to rozpoczynanie aktywności fizycznej niemal z poziomu zawodowca, bez uprzedniego zbudowania wydolności czy nawet wyposażenia się we właściwy strój. Przed jakimkolwiek wysiłkiem konieczne jest zorientowanie się jaki sprzęt będzie konieczny i jak dużego zaangażowania będzie on wymagał. Niezbędne jest także przeprowadzanie rozgrzewki każdorazowo przed rozpoczęciem ćwiczeń i właściwa regeneracja po ich zakończeniu – kluczem do udanego treningu jest zachowanie odpowiedniego balansu między wysiłkiem, a odpoczynkiem, warto więc poświęcić czas na rozciąganie czy rozgrzewającą mięśnie kąpiel.