Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 4 • L 3
6C
Pt
6C
Sob
8C
Nd
7C
Pon
7C
Wt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJak przebiegać będą w Bydgoszczy obchody Święta Niepodległości?
IMG_20181105_110416 (Copy)
05.11.2018 | 14:24

Jak przebiegać będą w Bydgoszczy obchody Święta Niepodległości?

Na zdjęciu: O przebiegu oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości poinformowano dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy pozyskał blisko 300 tysięcy złotych na realizację różnych wydarzeń na terenie województwa z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 100. rocznicę jej odzyskania. Niemniej ciekawe propozycje ma Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna BYLOT, która wraz z czternastoma partnerami, tradycyjnie już zadbała o obywatelską stronę obchodów Święta Niepodległości.

W Bydgoszczy oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek 9 listopada. O godzinie 11.11 we wszystkich szkołach regionu odbędzie się bicie rekordu dla niepodległej polegające na wspólnym odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Z kolei w Sali Bydgoskiego Marca 1981 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim nastąpi podsumowanie konkursu historycznego pn. „Przystanek Niepodległa”, zorganizowanego m.in. przez bydgoską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 zespołów z 55 szkół  naszego województwa – łącznie 350 uczniów. Uhonorowanych zostanie 12 laureatów. Przyznanych zostanie 7 wyróżnień.

Przed gmachem UW stanie wystawa prezentująca historię odradzania się państwa polskiego na Kujawach i Pomorzu. Budynek urzędu wojewódzkiego zyska podświetlenie w narodowych barwach.

W sobotę 10 listopada, z inicjatywy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, przed jego siedzibą przy ul. Dwernickiego, o godzinie 11.00. nastąpi odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.

Świętowanie 11 listopada rozpocznie się o godzinie 11.00 od mszy świętej w intencji ojczyzny, sprawowanej przez Ordynariusza Bydgoskiego w katedrze pw. św. św. Marcina i Mikołaja. Po mszy jej uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn polski, a następnie przejdą ulicą Gdańską na Plac Wolności. Tam, pod pomnikiem Wolności odbędzie się uroczystość patriotyczna z podniesieniem flagi, odegraniem hymnu państwowego, okolicznościowymi przemówieniami, apelem poległych, salwą honorową i złożeniem wieńców u stóp pomnika. Wręczone również zostaną odznaczenia państwowe. Po zakończeniu uroczystości z koncertem utworów patriotycznych wystąpi orkiestra wojskowa. Będzie też coś dla ciała – bydgoszczanie będą częstowani bydgoskimi rogalami oraz gęsiną.

O godzinie 18.00 w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego rozpocznie się koncert patriotyczny z wręczeniem odznaczeń państwowych.

Spośród imprez przygotowanych w ramach Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości warto wymienić  przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera, na trasie: ul. Mennica-Tamka / Mennica –Tamka (między godz.10.00-10.30). Ciekawą propozycją będą także prowadzone od 11.30 -11.45 Gawędy Kulinarne na temat potraw historycznych, jako wstęp do warsztatów kulinarnych. Od 12.45-13.30 można będzie podziwiać Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych (ZSE) w Bydgoszczy – w trakcie koncertu oraz parady. Sztandarowa impreza obchodów przebiegać będzie od 13.30 -14.15. Będzie nią koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu połączonych chórów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy. Wspólne śpiewanie pieśni przez 200-250 osobowy chór pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego i zgromadzonych mieszkańców – podobnie jak wszystkie pozostałe atrakcje, jak chociażby pokaz mody z okresu 20-lecia międzywojennego, mieć będą miejsce na Wyspie Młyńskiej.


Powiązane treści