Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJak radzić sobie w upalne dni? Wskazówki od ratownika medycznego
pogoda bydgoszcz
07.08.2020 | 09:33

Jak radzić sobie w upalne dni? Wskazówki od ratownika medycznego

Na zdjęciu: Dziś temperatura w Bydgoszczy ma sięgnąć aż 29 stopni Celsjusza.

Fot. Pixabay

W nadchodzących dniach będziemy mieli do czynienia z wysokimi temperaturami. Jak radzić sobie z upałami? Oto kilka wskazówek Krzysztofa Wiśniewskiego, kierownika Działu Usług Medycznych i Szkoleń WSPR w Bydgoszczy, ratownika medycznego i specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

1. Jeśli nie musisz wychodzić z domu w upalne dni – nie rób tego szczególnie w godz. 10:00-15:00.

2. Pamiętaj – osoby starsze (seniorzy) oraz małe dzieci są najbardziej narażone na odwodnienia i udary cieplne oraz słoneczne.

3. Jeśli zostajesz w domu: zasłoń zasłony i żaluzje, włącz wentylator/wiatrak, nie otwieraj szeroko okien, aby gorące powietrze nie wnikało do mieszkania.

4. Ubieraj się w lekkie i przewiewne rzeczy.

5. Jeśli wychodzisz z domu nie zapomnij o ochronie głowy i oczu – załóż kapelusz, czapeczkę lub zabierz  na spacer parasol w jasnym kolorze, który osłoni cię od promieni słonecznych. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

6. Staraj się – jeśli to możliwe – nie wykonywać wysiłku fizycznego w upalne dni.

7. Nie przebywaj długo w pełnym słońcu – rób sobie przerwy w zacienionym i chłodnym miejscu.

8. Stosuj kremy z filtrami ochronnymi na skórę. Jeśli kąpiesz się w morzu lub jeziorze, nie zapominaj smarować się nimi kilka razy w ciągu dnia.

9. Nie opalaj się zbyt długo, aby nie doszło do oparzenia skóry lub/i udaru słonecznego.

10. Przed wejściem do wody schładzaj powoli ciało – nie wbiegaj gwałtownie do wody. Nie skacz do niej. Takie postępowanie grozi szokiem termicznym i może w skrajnych przypadkach spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.


CZYTAJ TAKŻE: Brutalny atak w sklepie na Kapuściskach. Ekspedientka straciła przytomność!


11. Zabieraj na spacer butelkę wody. Pij dużo chłodnej (ale nie lodowatej) wody – 3 litry to naprawdę niezbędne minimum! Jeśli wykonujesz wysiłek fizyczny, przebywasz na pełnym słońcu, pocisz się to pamiętaj, że musisz wypić jej więcej. Warto wzbogacić wodę o elektrolity.

12. Ogranicz spożywanie alkoholu!

13. Zraszaj skórę wodą w sprayu/aerozolu.

14. Jedz mniej i tylko lekkostrawne posiłki. Unikaj ciężkostrawnych, smażonych potraw.

15. Częsty prysznic w letniej wodzie na pewno pomoże Ci się schłodzić i odświeżyć.

16. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu produktów spożywczych w lodówce – zapobiegniesz zatruciom pokarmowym i niepotrzebnej wizycie w szpitalu zakaźnym.

17. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz na stałe leki – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, czy możesz przebywać na słońcu. Podobnie jeżeli masz zdiagnozowane choroby układu krążenia i układu oddechowego lub inne choroby przewlekłe zasięgnij w tym temacie porady lekarza.

18. Nie pozostawiaj nawet na chwilę (!) dzieci i zwierząt w samochodzie. Upał powoduje, że w zamkniętym samochodzie temperatura po kilku minutach może wzrosnąć do 50, a nawet 60 stopni C. Jest to bezpośredni stan zagrożenia życia! Jako świadek takiego zdarzenia możesz, a nawet powinieneś stłuc szybę w taki samochodzie i ewakuować z niego dziecko, lub zwierzą tam zamknięte. Pamiętaj! Liczy się każda sekunda! Uratuj życie!

19. Jeśli jesteś w podróży samochodowej – rób częste przystanki w zacienionym miejscu i chłodnym miejscu. Pamiętaj, że nawet w upalny dzień komfortowa temperatura w aucie to około 21–23 stopnie Celsjusza (nie niższa). Jednocześnie jest ona bezpieczna — nie spowoduje szoku termicznego przy wyjściu z samochodu.

20. Pamiętaj, że w dobie pandemii koronawirusa pomimo upałów, okresu wakacji i zabawy obowiązuje nieodwołalnie dystans społeczny i zakrywanie ust i nosa. Warto zabrać na wakacje kilka maseczek, środki do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe. Szanuj zdrowie swoje i innych.

Spokojnych, bezpiecznych i zdrowych wakacji!

Krzysztof Wiśniewski
Kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy
ratownik medyczny – specjalista pielęgniarstwa ratunkowego

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści