Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak rozliczyć PIT?

Dodano: 04.03.2024 | 09:39

Na zdjęciu: PIT-37 to deklaracja wypełniania każdego roku przez większość podatników w Polsce.

Fot. nadesłane

Wielu z nas traktuje rozliczenie PIT jako ”zło konieczne” – coś, przez co musimy przebrnąć, choć wcale nie chcemy tego robić. Na szczęście w tej kwestii możemy zaobserwować zmiany na lepsze. Dostępne są programy, dzięki którym nie musimy zastanawiać się nad tym, jak rozliczyć PIT. Możemy to zrobić za darmo i bez wychodzenia z domu. Chcesz dowiedzieć się jak rozliczyć PIT-37 online? Zajrzyj do naszego artykułu!

Do czego służy deklaracja PIT-37?

PIT-37 to deklaracja wypełniania każdego roku przez większość podatników w Polsce. Krótko mówiąc, jest to deklaracja powszechna, ponieważ dotyczy wszystkich osób, które osiągają dochody z tytułu umowy o pracę, umów cywilno-prawnych, emerytur i rent. Formularz PIT-37 służy do rozliczenia zarobków, jakie osiąga podatnik w wyniku wykonanej pracy. Do rozliczenia zeznania podatkowego za konkretny rok konieczne jest posiadanie formularza PIT-11. Skąd go wziąć? Sprawa jest dość prosta. A przynajmniej taka powinna być. Formularz jest wystawiany przez płatnika – pracodawcę, zleceniodawcę itd. Gdy go otrzymamy, na podstawie zebranych w nim danych, możemy wypełnić PIT-37.

Oczywiście może się zdarzyć, że w danym roku podatkowym wykonujemy pracę na podstawie kilku umów o pracę lub mamy kilku zleceniodawców. W takim przypadku do rozliczenia potrzebujemy PIT-11 od każdego płatnika. Warto podkreślić, że druk PIT-37 nie jest deklaracją uniwersalną przeznaczoną dla wszystkich podatników. Przykładowo – osoby, które osiągają przychody z etatu oraz działalności gospodarczej rozliczyć się muzą na PIT-36.

PIT 37 a osoby samotnie wychowujące dziecko

Jeśli jesteś osobą samotne wychowującą dziecko, również możesz wykonać rozliczenie PIT-37. PIT-37 wypełnia się również wtedy, gdy jeżeli jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, jesteś panną lub kawalerem, wdową lub wdowcem, rozwódką lub rozwodnikiem. PIT-37 może również wypełnić osoba pozostająca w separacji lub osoba pozostającą w związku małżeńskim, jeśli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

PIT-37 2023/2024 – ile czasu pozostało na rozliczenie?

Termin na złożenie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Obawiasz się, że z różnych przyczyn nie zdążysz złożyć deklaracji PIT? Dzięki programowi do rozliczenia PIT-37 online na pewno zdążysz rozliczyć się na czas! By dowiedzieć się, jak to zrobić, zajrzyj poniżej.

Program do PIT-37 – zrób to sprawnie i bez wychodzenia z domu!

Jak już wspomnieliśmy, do złożenia deklaracji PIT 37 zobowiązane są m.in. osoby, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia. Dobra wiadomość jest taka, że możesz złożyć deklaracje PIT bez wychodzenia z domu. Wiele osób korzysta przy tym z programu do PIT-37 przygotowany przez podatnik.info, ponieważ to znacznie usprawnia i ułatwia rozliczenie podatków. Jak to działa?

Do rozliczenia zeznania podatkowego konieczne jest posiadanie formularza PIT-11. Może się zdarzyć, że pracodawca, czy zleceniodawca zwleka z wysłaniem formularza. W takiej sytuacji skontaktuj się z księgowością pracodawcy, a jeżeli nadal nie otrzymasz PIT-11, możesz udać się po pomoc do Urzędu Skarbowego (mowa o Urzędzie Skarbowym, do którego jest się przypisanym).

Jeżeli posiadasz już wszystkie niezbędne druki PIT-11, możesz skorzystać ze wspomnianego już programu podatkowego PIT PRO 2023/2024 i rozliczyć się przy pomocy wbudowanego kreatora PIT. Mowa o aplikacji zgodnej z wytycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów, która obsługuje wyłącznie aktualne druki PIT za 2023 rok.

Korzystając z programu, odpowiadasz na proste pytania, a kreator automatycznie wybiera i wypełnia druki. Cały proces jest przejrzysty, a program sprawdza poprawność druków.

PIT-37 – o czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli chodzi o deklarację PIT złożoną elektronicznie (e-PIT), bardzo ważną kwestią jest urzędowe poświadczenie odbioru, które jest potwierdzeniem, że poprawnie złożyłeś deklarację. Wysłana deklaracja musi mieć status „200”, który oznacza, że dokument jest prawidłowo złożony. UPO można pobrać po pozytywnej weryfikacji złożonej deklaracji. Wybierając program do rozliczenia PIT online, oszczędzasz Twój cenny czas i pieniądze. Program do PIT pozwala na odliczenie wszystkich ulg i odliczeń, dzięki czemu w Twoim portfelu zostaje więcej pieniędzy. Zachęcamy do skorzystania z rozliczenia PIT online.