Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJak skonstruowany jest numer księgi wieczystej? Kiedy nam się przyda?
numer księgi wieczystej
31.03.2022 | 14:13

Jak skonstruowany jest numer księgi wieczystej? Kiedy nam się przyda?

Na zdjęciu: Warto pamiętać o tym, że numer księgi wieczystej można również ustalić, udając się bezpośrednio do właściwego starostwa powiatowego.

Fot. nadesłane

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z pewnym ryzykiem. Pomimo coraz większej świadomości nabywców, wciąż zdarza się, że kupujemy przysłowiowego kota w worku. A przecież uniknięcie błędu jest bardzo proste. W wielu przypadkach wystarczy po prostu poznać numer księgi wieczystej posesji. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Numer księgi wieczystej: z czego się składa?

Dzięki różnego typu reje wyszukiwanie informacji jest zdecydowanie prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. Dotyczy to chociażby numerów NIP czy REGON, dzięki którym szybko możemy ustalić wszystkie kluczowe dane o wybranym podmiocie. Analogiczny system ewidencji dotyczy również nieruchomości. W ich przypadku musimy jednak skorzystać z KW, czyli księgi wieczystej. Z czego się składa taki identyfikator?

  • 4 pierwsze znaki to kod wydziału odpowiedniego sądu rejonowego,
  • 8 kolejnych cyfr to numer księgi wieczystej w repertorium sądu,
  • Ostatnia cyfra to tzw. liczba kontrolna.

W ten sposób zapisywany jest nowy numer księgi wieczystej, dostosowany do aktualnie wykorzystywanego przez rząd systemu informatycznego. Znając stary numer, można go jednak w łatwy sposób ustalić. W tym celu wystarczy jedynie wprowadzić kod sądu, uzupełnić numer o odpowiednią liczbę zer oraz wprowadzić cyfrę kontrolną (z zakresu 0-9).

Księga wieczysta po adresie – czy to nadal możliwe?

Niestety – z perspektywy kupujących – numer księgi wieczystej nie jest publicznie dostępny. Jego ustalenie na drodze urzędowej jest przy tym zbyt skomplikowane i nie zawsze będzie możliwe. Wiele zależy od nastawienia urzędników. Na szczęście istnieje zdecydowanie prostsza metoda. O tym, jak ustalić numer księgi wieczystej, bazując na adresie czy numerze działki, przeczytasz na BlogKredytowy.pl. To zdecydowanie najszybsza i najpewniejsza metoda, która jest dostępna online, bez konieczności opuszczania domu.

Gdzie znajduje się numer księgi wieczystej?

Warto pamiętać o tym, że numer księgi wieczystej można również ustalić, udając się bezpośrednio do właściwego starostwa powiatowego. Co oczywiste, posiada ono dostęp do danych tego typu i może je upubliczniać. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek oraz uiścić opłatę administracyjną. To jedyny oficjalny sposób na uzyskanie numeru księgi wieczystej po numerze działki lub samym adresie. Ważne jest jednak to, że nie w każdym przypadku urzędnicy uznają, że potencjalny nabywca legitymuje się odpowiednim interesem prawnym do uzyskania takich informacji. Wówczas mogą odmówić podania numeru KW.

Jak się dowiedzieć, kto jest właścicielem działki?

W jakich sytuacjach może przydać się numer księgi wieczystej? Jedną z nich jest chęć zakupu konkretnej nieruchomości, na przykład jeżeli ta nie jest wystawiona na sprzedaż. Wystarczy ustalić adres lub numer działki, aby uzyskać najważniejsze informacje na jej temat, w tym dane właścicieli. Znajdują się one w dziale II KW.

Oczywiście w ten sam sposób warto również ustalić dane sprzedawcy, by przekonać się, czy faktycznie jest on właścicielem nieruchomości i może przeprowadzić transakcję. To najprostszy sposób na udaremnienie np. próby oszustwa.

Zweryfikuj najważniejsze dane

Co jeszcze uda się ustalić? W dziale I możliwe będzie sprawdzenie, czy dane podane w ogłoszeniu, odnoszące się np. do powierzchni czy liczby i charakterystyki pomieszczeń, są zgodne ze stanem faktycznym. W sekcji I-Sp można natomiast zweryfikować ograniczone prawa rzeczowe.

Szczególnie wnikliwie należy przyjrzeć się działowi III zawierającemu rozbudowane informacje dotyczące praw ciążących na nieruchomości, np. umów dożywocia czy dzierżawy. Z punktu widzenia większości nabywców kluczową rolę odgrywa natomiast dział IV, w którym wpisywane są hipoteki.

Informacje można uzyskać bezpośrednio w prowadzonym przez ministerstwo sprawiedliwości serwisie internetowym. Numer księgi wieczystej po numerze działki lub adresie to najprostszy sposób na ustalenie najważniejszych danych. Jego weryfikacja powinna być wobec tego stałą częścią procedury zakupu nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments