Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h SE
H 1 • L -4
12C
Pon
14C
Wt
16C
Sr
11C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaJak uniknąć korków i poprawić transport publiczny? Rzecznik pieszych i SARP zapraszają na pokaz filmu
1-11-2019_ korek Fordońska-Wiślana_ traffic - JS
13.11.2019 | 19:58

Jak uniknąć korków i poprawić transport publiczny? Rzecznik pieszych i SARP zapraszają na pokaz filmu

Na zdjęciu: Korki na ulicy Fordońskiej.

Fot. JS

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zaprasza na bezpłatną prezentację filmu dokumentalnego „Wpuszczeni w korek”, połączoną z prelekcją Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi. Projekcja odbędzie się we wtorek, 19 listopada o godz. 18:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przy placu Kościeleckich 6.

„Wpuszczeni w korek” (ang. Taken For a Ride) to film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych. Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo.

– „Wpuszczeni w korek” to historia o tym jak doszło do tego co jest obecnie: dlaczego tkwienie w korku zdaje się być czymś naturalnym, dlaczego amerykański transport publiczny jest najgorszy w uprzemysłowionym świecie i dlaczego autostrady tną serca naszych miast. To historia o tym jak samochód i lobby autostradowe zmieniło kształt Ameryki – mówią w filmie jego twórcy.

Na pokaz filmu zaprasza Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. To już druga odsłona współpracy rzecznika pieszych, bydgoskiego SARP i KPCK. – W listopadzie 2018 roku zorganizowaliśmy wspólnie pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”. Zaprezentowaliśmy dokument o dokonaniach Jane Jacobs, uznanej za najbardziej wpływową osobę w historii urbanistyki XX wieku. Wykład wprowadzający do filmu wygłosił urbanista Paweł Jaworski, autor eksperymentalnego projektu Żywa Ulica / Livable Street – informuje Społeczny Rzecznik Pieszych.

Pokaz filmu „Wpuszczeni w korek” poprzedzi prelekcja Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich, rozpowszechniającego od 1998 roku polską wersję filmu w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”. Instytut jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych, której misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich, a marzeniem jest Polska jako kraj „szczęśliwych obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za swoją rodzinę, dom, ulicę, miasto i państwo”. Kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich to m.in. Tiry na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Obywatele Decydują.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 19 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Plac Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wstęp bezpłatny.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nemesis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nemesis
Gość
Nemesis

tak, tyle, że komunikacja w naszym mieście to dno, zimą i latem w autobusach po 28 i więcej stopni, klimatyzacja tylko na reklamie zakupu nowych autobusów (okna nie otworzysz, bo pozakręcane) a kierowca w koszulce polo a ludzie w kurtkach w temperaturze 28 stopni a na zewnątrz 4-5, wychodzą spoceni i zgrzani i zaraz przeziębienie, częstotliwość kursów żenująca, trasy? tak głupio poukładanych tras nigdy wcześniej nie było, np. 89 i 69 ta sama trasa, dublujące się autobusy, buspasy w miejscach gdzie w żadnym mieście tego by nie zrobiono, bo warunkiem są 3 pasy, żeby zrobić bus pas, jedziesz w ścisku,… Czytaj więcej »

Powiązane treści