Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak uniknąć korków i poprawić transport publiczny? Rzecznik pieszych i SARP zapraszają na pokaz filmu

Dodano: 13.11.2019 | 19:58

Na zdjęciu: Korki na ulicy Fordońskiej.

Fot. JS

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zaprasza na bezpłatną prezentację filmu dokumentalnego „Wpuszczeni w korek”, połączoną z prelekcją Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi. Projekcja odbędzie się we wtorek, 19 listopada o godz. 18:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przy placu Kościeleckich 6.

„Wpuszczeni w korek” (ang. Taken For a Ride) to film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych. Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo.

– „Wpuszczeni w korek” to historia o tym jak doszło do tego co jest obecnie: dlaczego tkwienie w korku zdaje się być czymś naturalnym, dlaczego amerykański transport publiczny jest najgorszy w uprzemysłowionym świecie i dlaczego autostrady tną serca naszych miast. To historia o tym jak samochód i lobby autostradowe zmieniło kształt Ameryki – mówią w filmie jego twórcy.

Na pokaz filmu zaprasza Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. To już druga odsłona współpracy rzecznika pieszych, bydgoskiego SARP i KPCK. – W listopadzie 2018 roku zorganizowaliśmy wspólnie pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”. Zaprezentowaliśmy dokument o dokonaniach Jane Jacobs, uznanej za najbardziej wpływową osobę w historii urbanistyki XX wieku. Wykład wprowadzający do filmu wygłosił urbanista Paweł Jaworski, autor eksperymentalnego projektu Żywa Ulica / Livable Street – informuje Społeczny Rzecznik Pieszych.

Pokaz filmu „Wpuszczeni w korek” poprzedzi prelekcja Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich, rozpowszechniającego od 1998 roku polską wersję filmu w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”. Instytut jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych, której misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich, a marzeniem jest Polska jako kraj „szczęśliwych obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za swoją rodzinę, dom, ulicę, miasto i państwo”. Kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich to m.in. Tiry na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Obywatele Decydują.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 19 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Plac Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wstęp bezpłatny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nemesis
Nemesis
3 lat temu

tak, tyle, że komunikacja w naszym mieście to dno, zimą i latem w autobusach po 28 i więcej stopni, klimatyzacja tylko na reklamie zakupu nowych autobusów (okna nie otworzysz, bo pozakręcane) a kierowca w koszulce polo a ludzie w kurtkach w temperaturze 28 stopni a na zewnątrz 4-5, wychodzą spoceni i zgrzani i zaraz przeziębienie, częstotliwość kursów żenująca, trasy? tak głupio poukładanych tras nigdy wcześniej nie było, np. 89 i 69 ta sama trasa, dublujące się autobusy, buspasy w miejscach gdzie w żadnym mieście tego by nie zrobiono, bo warunkiem są 3 pasy, żeby zrobić bus pas, jedziesz w ścisku,… Czytaj więcej »