Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak wybrać dobry materac? Krótki poradnik

Dodano: 28.09.2022 | 11:58

Na zdjęciu: Najważniejszym zadaniem materaca jest zapewnianie kręgosłupowi odpowiedniego podparcia.

Fot. nadesłane

Na temat tego, jaki materac jest najlepszy, można usłyszeć wiele opinii. Jest ich tak dużo, że niektóre są wręcz ze sobą nawzajem sprzeczne. Czym najlepiej więc się kierować i na co zwracać uwagę, by wybrać materac idealny? Podpowiadamy, które aspekty są szczególnie istotne.

Jak przetestować materac w sklepie?

Zakup odpowiedniego materaca to zadanie o naprawdę dużym znaczeniu. Przesypiamy praktycznie jedną trzecią każdej doby – warto więc zadbać o to, by ten sen odbywał się w komfortowych warunkach! Nie da się jednoznacznie określić tego, jak materac jest najlepszy: każdy z nas ma swoje preferencje, a nasze ciała inaczej odbierają te same bodźce. Zanim zdecydujesz się więc na zakup konkretnego modelu, odwiedź sklep z materacami – i przetestuj go osobiście. Jak to zrobić? To całkiem proste. Wystarczy się… położyć.

Połóż się na wybranym materacu i zwróć uwagę na to, jakie sygnały wysyła Twoje ciało i w jaki sposób układa się kręgosłup. Jeśli czujesz, że zapadasz się w powierzchnię – materac jest zbyt miękki. To nie jest korzystne: Twoje mięśnie będą stale spięte, by utrzymać Cię w korzystnym położeniu. Po tak spędzonej nocy obudzisz się zesztywniały i obolały.

Materac jest zbyt twardy? Będzie nadmiernie uciskał miejsca, które najmocniej do niego przylegają (ramiona, biodra). Po pierwsze, nie jest to komfortowe: możesz mieć problemy z zaśnięciem lub budzić się w nocy podczas przewracania z boku na bok. Po drugie – silny nacisk nie sprzyja prawidłowemu krążeniu krwi.

Twardość materaca możesz przetestować, kładąc się na nim w pozycji na plecach i próbując wsunąć swoją dłoń pod lędźwiową część kręgosłupa. Mieści się tam bez problemu? Materac jest zbyt twardy. Nie możesz włożyć jej w ogóle? Jest zbyt miękki. Dłoń mieści się pod Twoimi plecami, jednak przy jej wsuwaniu napotykasz lekki opór? Doskonale – taka twardość jest dla Ciebie optymalna.

Leżąc na materacu sprawdź, czy czujesz się swobodnie i komfortowo. Pamiętaj, że nawet drobne niedogodności staną się problematyczne, gdy będziesz miał z nimi do czynienia każdej kolejnej nocy: warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć naprawdę wygodny materac.

Jakie są typy materacy?

Dostępne w sklepach materace mogą być wykonane bardzo różnorodnie. Jakie rodzaje materacy można spotkać najczęściej?

  • Materace sprężynowe – w nowoczesnych modelach każda sprężyna jest zazwyczaj umieszczona w osobnej kieszonce z materiału. Dzięki temu sprężyny pracują niezależnie od siebie, a materac zapewnia ciału odpowiednie podparcie.
  • Materace piankowe – doskonale dostosowują się do kształtu ciała, są wygodne, uniwersalne i zapewniają bardzo wysoki komfort. Mogą reagować na ciepło i pod jego wpływem zmniejszać swoją twardość.
  • Materace lateksowe – są doskonałe dla alergików, ponieważ posiadają naturalne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. W ich wnętrzu nie zbiera się kurz ani roztocza. Takie materace są miękkie, dobrze podpierają kręgosłup i są łatwe do utrzymania w czystości.

Jaki materac – twardy czy miękki?

Najważniejszym zadaniem materaca jest zapewnianie kręgosłupowi odpowiedniego podparcia. Co to jednak oznacza? Czy najtwardszy materac będzie najlepszy? Wbrew obiegowej opinii – niekoniecznie. W czasach, gdy dostępne w sklepach materace często bywały wykonane z dość kiepskich materiałów, twardość była faktycznie wyznacznikiem jakości. Dziś ta zasada nie ma już żadnego zastosowania.

Materac powinien być dostosowany do Twojej budowy ciała. Im więcej ważysz – tym twardsze musi być podłoże, na którym sypiasz. W praktyce najwięcej osób czuje się dobrze, śpiąc na materacu o średniej twardości. Te najbardziej miękkie nadają się dla dzieci, nastolatków i osób o szczupłej i drobnej budowie ciała, najtwardsze przeciwnie – sprawdzą się, jeśli Twoje ciało waży naprawdę dużo.

Ważna jest też pozycja, w której zazwyczaj śpisz. Jeżeli najczęściej leżysz na boku, materac musi dobrze dopasowywać się do kształtu Twojego ciała. Gdy leżysz na wznak, ciężar rozkłada się o wiele bardziej równomiernie (podobnie, gdy leżysz na brzuchu, jednak spanie w tej pozycji nie jest zbyt korzystne dla kręgosłupa). Dobrze dobrana twardość materaca nie tylko zapewni Ci komfort, ale także pozwoli uniknąć wad postawy.

Wybór odpowiedniego materaca wcale nie jest taką prostą sprawą. Warto jednak poświęcić jej nieco więcej uwagi – jakość snu wpływa na nasze codzienne życie w ogromnym stopniu! Pamiętaj, aby przed zakupem przetestować materac osobiście by upewnić się, że na pewno jest dla Ciebie wystarczająco wygodny.