Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 2 • L -1
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleJak zapobiec wychłodzeniu? Porady ratownika medycznego
karetka
01.12.2018 | 20:42

Jak zapobiec wychłodzeniu? Porady ratownika medycznego

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. archiwum

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wczoraj (30 listopada) w wyniku wychłodzenia zmarły 2 osoby. Od 1 listopada z tego powodu stwierdzono zgon 12 osób na terenie całego kraju. Obniżająca się temperatura sprawia, że ryzyko utraty życia przez wychłodzenie jest coraz większe. Jak temu zapobiec?

Wyziębienie organizmu, czyli podejrzenie hipotermii.

O hipotermii mówimy, gdy temperatura centralna organizmu spada poniżej 35 stopni C. Zwiększa się utrata ciepła, a organizm nie nadąża z jego produkcją. Pamiętajmy, że hipotermia może rozwinąć się również, gdy temperatura otoczenia oscyluje już około 0 stopni C. Na wychłodzenie najbardziej narażone są osoby bezdomne, osoby starsze (powyżej 80. roku życia), osoby zanurzone w zimnej wodzie (przez przypadkowe wpadnięcie do wody lub próby samobójcze).

Najczęstszymi objawami wychłodzenia są: zimna skóra, blade lub sine dłonie, stopy i twarz, „gęsia skórka”, dreszcze, apatia, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości i senność, utrata przytomności (brak reakcji na głos i zadany bodziec bólowy), zwolnienie akcji serca i oddechu aż do nagłego zatrzymania krążenia włącznie.

Jak postępować w wypadku wychłodzenia? Radzi Krzysztof Wiśniewski – ratownik medyczny, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy:

 1. Nie pozwól osobie wychłodzonej wykonywać gwałtownych ruchów, nie pionizuj jej, nie stawiaj siła na nogi, ograniczyć do minimum jej ruchy w stawach. Gwałtowne poruszanie powoduje, że zimna krew z obwodu (z kończy górnych i dolnych) dostaje się do mięśnia sercowego powodując zaburzenia rytmu serca, które to mogą doprowadzić do nagłego zatrzymanie krążenia.
 2. Jeśli jesteś w stanie, (poproś świadków zdarzenia) przenieś osobę, najlepiej w pozycji poziomej do ciepłego pomieszczenia np. pobliskiego sklepu, apteki itp.
 3. Zdejmij z niej mokrą i zimną odzież.
 4. Ubierz osobę wychłodzoną w ciepłą i suchą odzież (czasami będzie to twoja kurtka i czapka, twój koc z samochodu lub z domu itp.) oraz zastosuj ogrzewanie warstwowe np. folia – koc –folia. Pamiętaj, że tak naprawdę powietrze między tymi warstwami jest dopiero właściwą izolacją.
 5. Pamięta, żeby okryć całe ciało osoby wyziębionej! Nie tylko z wierzchu. Podłóż koc pod grzbiet tej osoby (izoluj ją od podłoża) oraz nie zapominaj o ochronie głowy, rąk i stóp – tam ciepło „ucieka” najszybciej!
 6. Nie podawaj żadnego alkoholu do picia! To mit. Powoduje on tylko pozorne rozgrzanie. Tak naprawdę alkohol hamuje dreszcze i powoduje odwodnienie!
 7. Podawaj ciepłe (nie gorące) mocno słodkie napoje np. herbatę.
 8. Nie podawaj nic do jedzenia.
 9. Jeśli masz pakiety grzewcze połóż je na klatkę piersiową osoby ratowanej, włóż pakiety pod pachy i w pachwiny.
 10. Jeśli chory będzie nieprzytomny, nie będzie miał prawidłowego oddechu (oceniaj oddech przez 60 sekund) oraz oznak krążenia rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w algorytmie: 30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 oddechy ratownicze. Poproś świadków zdarzenia o automatyczny defibrylator zewnętrzny tzw. AED – może znajduje się gdzieś blisko zdarzenia (np. w urzędzie, sklepie, dworcu itp.).
 11. Jak najwcześniej wezwij zespół ratownictwa medycznego (nr 112 lub 999).
 12. Jeśli pacjent nie wymaga pomocy medycznej powiadom Straż Miejską lub Policję.
 13. Nie bądź obojętny! To, że pacjent jest po spożyciu alkoholu nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy. Podejdź i sprawdź! Później powiadom odpowiednie służby – Straż Miejską lub jeśli będzie to niezbędne Pogotowie Ratunkowe.

Powiązane treści