Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJak zdobyć 1600 zł w 15 minut?
08.12.2015 | 21:48

Jak zdobyć 1600 zł w 15 minut?

Pomogą w tym gotówkomaty, lecz mogą także zaszkodzić.

Na zdjęciu: Częstą lokalizacją gotówkomatów są galerie handlowe.

Fot. materiały prasowe

Zielone urządzenie, które wygląda jak bankomat – to właśnie gotówkomat, czyli samoobsługowy punkt finansowy. W Polsce można korzystać z niego w 20 miejscach, a od niedawna także w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Umożliwia on wzięcie szybkiej pożyczki, lecz czy takie rozwiązanie jest dobre dla każdego?

Skorzystanie z gotówkomatu jest bardzo proste. Podchodząc do urządzenia należy posiadać przy sobie nieuszkodzony i koniecznie swój dowód osobisty. Nie ma możliwości uzyskania pożyczki dla babci, cioci czy taty. Cały okres korzystania z gotówkomatu jest, po podpisaniu zgody, nagrywany kamerką wideo umieszczoną powyżej ekranu, która także zastępuje aparat i wykonuje zdjęcie osobie chcącej zdobyć pieniądze. Następnie należy wybrać usługę, wpisać swoje dane tj. adres, numer telefonu oraz włożyć dowód osobisty do otworu, w którym zostanie on zeskanowany. Po zakończeniu tego procesu, wszystkie zdobyte informacje i zdjęcia przekazywane są do firmy udzielającej usługę finansową. Pracownik weryfikuje otrzymane dane i sprawdza zapisy o tej osobie w biurze informacji kredytowej oraz bankach dłużników. Przede wszystkim jednak uważnie przygląda się fotografii twarzy i porównuje ją do tej, umieszczonej na dowodzie osobistym. Po 15-nastu minutach potrzebujący otrzymuje sms z informacją o tym, czy pożyczka została udzielona. Umowa zawarta z firmą pożyczkową, ubezpieczeniową przesyłana jest pocztą lub mailem i można odstąpić od niej w ciągu 14 dni. Jednak o warunkach spłat użytkownik dowiaduje się zanim otrzyma list. Te ważne informacje przekazywane są na wydruku przychodzącym podczas korzystania z urządzenia.

Głównym atutem gotówkomatów ma być nie tylko szybkość udzielenia pożyczki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Pomysłodawcy tej usługi, spółka Gotówkomat Polskie Płatności, przekonują, że weryfikacja tożsamości poprzez wykonanie zdjęcia przed urządzeniem i dokładne sprawdzenie dowodu jest lepszym sposobem sprawdzenia danej osoby, niż wizyta w banku. Zapewniają, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do podobieństwa, transakcja zostanie zablokowana. Jest to forma ochrony przed pobraniem pożyczki przez osobę, która ukradła czyjś dokument. Takie zabezpieczenie może być jednak przeszkodą dla uczciwej osoby, która posiada nieaktualne zdjęcie ma dowodzie osobistym. Ludzie zmieniają swój wygląd o wiele częściej niż dokumenty z fotografiami. Będąc w banku można spróbować udowodnić swoją tożsamość w inny sposób niż samo zdjęcie, a gotówkomat wyklucza inne opcje weryfikacji.

Możliwość szybkiego zdobycia pieniędzy niesie ze sobą ryzyko uzależnienia od pożyczek. Za korzystaniem z gotówkomatu przemawia wygoda. Nie trzeba iść do banku na dość długie przesłuchanie odnośnie naszych dochodów, a pieniądze można zdobyć nawet w przerwie między zakupami. Poza tym, jeśli ktoś raz skorzysta z tego urządzenia odnosząc sukces, to następnym razem ponownie wybierze się do tego miejsca. Pierwszy powód zdobycia pieniędzy zazwyczaj jest ważny, a następne to mogą być chwilowe zachcianki, a może nawet sama chęć skorzystania z gotówkomatu. Ponadto z takiego sposobu uzyskania pożyczki mogą korzystać osoby, które nie mają konta w banku. Gotówkomat może być dla nich jedynym rozwiązaniem w przypadku braku funduszy.

Do usług oferowanych przez twórców samoobsługowych punktów finansowych niedługo dołączyć ma możliwość wykupienia ubezpieczenia oraz zapłaty rachunków. Liczba miejsc, w których będzie to dostępne, ma wzrosnąć do kilkunastu. Czy ludzie będą odwiedzać je częściej niż banki? Na razie zdania na ten temat są dość podzielone. Na forach internetowych przeważają negatywne komentarze na temat takiego sposobu zdobycia pożyczki. Jednak można znaleźć także opinie osób, którym gotówkomat pomógł w trudnej sytuacji. Wiadomo jednak, że ludzie są niezbyt przekonani do tych urządzeń, ale czy to się zmieni? Dowiemy się tego dopiero za jakiś czas.


Powiązane treści