Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 6km/h WNW
H -0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
0C
Pon
2C
Wt
0C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJak znaleźć pracę w IT? – najlepsze oferty pracy
13.12.2021 | 09:36

Jak znaleźć pracę w IT? – najlepsze oferty pracy

Na zdjęciu: Dobry specjalista IT musi posiadać nie tylko umiejętności w zakresie oprogramowania czy najważniejszych narzędzi.

Fot. nadesłane

Zapotrzebowanie na specjalistów IT od lat jest bardzo wysokie. Mimo tego, kandydaci do pracy muszą wyróżniać się wieloma umiejętnościami, aby z sukcesem przejść przez cały proces rekrutacji. Jak znaleźć pracę w IT? Oto kilka przydatnych porad i wskazówek, które powinny mieć na uwadze wszystkie osoby poszukujące zatrudnienia w tej branży.

Poszukiwanie pracy w IT – najważniejsze informacje

W branży IT można zaobserwować pewien paradoks. Mimo iż zapotrzebowanie na informatyków jest bardzo wysokie, preferowanymi kandydatami do pracy są zazwyczaj osoby, które mają wieloletnie doświadczenie. Mimo iż każdego roku na rynku pracy pojawia się kilkanaście tysięcy absolwentów informatyki i studiów pokrewnych, są oni traktowani przez pracodawców „po macoszemu”.

Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane tym, iż osoba, która ukończy wyłącznie takie studia, tak naprawdę ma niewielką wiedzę praktyczną na temat prawdziwej pracy specjalisty ds. IT. Z tego względu osoby, które chcą szybko znaleźć pracę po skończeniu studiów, w trakcie nauki powinny również brać udział w rozmaitych kursach i szkoleniach dla programistów bądź w stażach. Dzięki temu ich szanse na znalezienie zatrudnienia po odebraniu dyplomu będą znacznie wyższe.

W IT liczą się umiejętności

W IT bardziej od wykształcenia liczą się konkretne umiejętności. Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na to, czy poszczególni kandydaci potrafią programować, jakie języki programowania znają itd. Warto nadmienić, że do wykonywania pracy programisty niezbędne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji.

Dobry specjalista IT musi posiadać nie tylko umiejętności w zakresie oprogramowania czy najważniejszych narzędzi. Równie ważna jest także komunikatywność, umiejętność współpracy oraz odpowiednia organizacja. Same umiejętności techniczne na niektórych stanowiskach mogą okazać się stanowczo niewystarczające, dlatego warto mieć to na uwadze podczas poszukiwania pracy w IT.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Ogłoszenia o pracę dla specjalistów IT są publikowane zarówno na tradycyjnych portalach ogłoszeniowych, jak i portalach specjalistycznych, które integrują środowisko pracodawców z branży IT z kandydatami. Jednym z takich portali jest https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/.

Poszukując pracy lepiej jest skupić się przede wszystkim na tych drugich, ponieważ tam ogłoszenia są podzielone w sposób czytelny m.in. ze względu na wymagania w zakresie znajomości poszczególnych języków, doświadczenia a także wysokość wynagrodzeń czy formę zatrudnienia.

Rozmowa ze znajomymi

Gdy poszukujemy pracy w branży IT, warto też porozmawiać na ten temat ze swoimi znajomymi lub rodziną. Może okazać się, że ktoś z naszych bliskich pracuje w firmie, w której funkcjonuje dział IT i będzie mógł nas „polecić”.

W branży IT często przyjmowani są ludzie z polecenia, dlatego nie należy się obawiać, że taki sposób poszukiwania pracy jest niestosowny. Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że wiele firm stosuje specjalne programy poleceń. Działają one na takiej zasadzie, że ta osoba, która znajdzie dla firmy nowego pracownika, otrzymuje konkretną premię finansową. Warunkiem jej wypłacenia jest zazwyczaj osiągnięcie przez nowego pracownika określonego stażu, np. przepracowanie w firmie 6 miesięcy.

Dobre CV to podstawa

Kluczem do sukcesu jest CV, czyli Curriculum Vitae. Przygotowaniu życiorysu należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, ponieważ to właśnie ten dokument może przesądzić o tym, czy otrzymamy daną pracę, czy też nie. Treść CV należy dostosować do wymagań wskazanych przez pracodawcę. Oznacza to, że w przypadku, gdy dana firma szuka specjalisty do języka C++, w CV wyeksponujmy przede wszystkim swoje kompetencje i doświadczenia zawodowe w tym zakresie.


Powiązane treści