Bydgoszcz
10C
Opady
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 10 • L 9
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoJaki los czeka kwiaciarki na placu Wolności? Trwa dyskusja o ważnym miejscu Śródmieścia
Kwiaciarnie - plac Wolności Bydgoszcz - SF (4)
24.06.2019 | 10:15

Jaki los czeka kwiaciarki na placu Wolności? Trwa dyskusja o ważnym miejscu Śródmieścia

Na zdjęciu: W punktach sprzedających kwiaty prowadzona jest zbiórka podpisów pod petycją do prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie pozostawienia stoisk w tym samym miejscu na placu Wolności.

Fot. Szymon Fiałkowski

Plac Wolności to ważny punkt Śródmieścia. Nie dziwi więc to, że wraz z początkiem prac nad nowym planem miejscowym dla tego terenu rozpoczęła się dyskusja o jego przyszłym wyglądzie. Miejscy urbaniści widzieliby plac otwarty na ulicę Gdańską. Ten wariant nie jest akceptowalny przez kwiaciarki, które od lat prowadzą tam działalność. Obawiają się, że pod pretekstem zmian zostaną one usunięte z placu Wolności.

26 czerwca, na najbliższej sesji rady miasta radni podejmą uchwałę o przystąpieniu do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru placu Wolności. Zgodnie z projektem uchwały, obejmie on teren o powierzchni 1,2 hektara, ograniczony od zachodu ulicą Gdańską, od północy pierzeją placu Wolności, od wschodu ulicą Gimnazjalną, a od południa parkiem Kazimierza Wielkiego. Sporządzenie nowego planu wiąże się z planami Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które chcą w obrębie placu stworzyć zbiornik retencyjny na wodę deszczową.

To właśnie inwestycja MWiK – zgodnie z projektem uchwały – ma bezpośrednio wpływać na los stoisk z kwiatami znajdujących się od strony Gdańskiej. – Może ona skutkować zmianą lokalizacji stoisk kwiatowych z określeniem ich formy architektonicznej, zgodnie z postulatami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – taki zapis znajduje się w projekcie.

Zobacz również:

Gdańska potrzebuje odnowy

Kwiaciarki, prowadzące od lat działalność na placu Wolności, obawiają się, że uchwalenie nowego planu i budowa zbiornika jest pretekstem do usunięcia ich z placu. W swoich stoiskach prowadzą zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta Rafała Bruskiego o pozostawienie ich w dotychczasowej lokalizacji. Mają bowiem w pamięci doświadczenia sprzed kilku lat sprzedawców ze Starego Rynku, których obiekty zostały dyslokowane na ulice Krętą. Po przenosinach większość z prowadzonych biznesów upadła. Ale przedstawiciele Społecznej Rady ds. Estetyki, która opiniowała kwestie dotyczące placu Wolności, podkreślają, że nie zależy jej na usunięciu, a jedynie na przesunięciu budek oraz zmianie ich wyglądu.

Los stoisk z kwiatami to tylko jedno z zagadnień, które wiążę się z placem Wolności. Jak podkreślała w swoim wpisie na Facebooku dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska, jeden z najważniejszych placów w mieście powinien zmienić swój wizerunek, a Gdańska – przynajmniej na odcinku od Focha do placu – zmienić swoją nawierzchnię. O pomyśle wymiany istniejącej od prawie dwóch dekad kostki pisaliśmy wiosną – zdaniem m.in. menedżera Starego Miasta i Śródmieścia ten ruch ożywiłby ulicę i dał jej nową jakość.

Dyrektor MPU zauważa też, że w obecnym wydaniu placu ciąg pieszy jest nieregularny i nie prowadzi wzdłuż ulicy. Ale na to bardziej niż kwiaciarnie wpływa istniejący tuż obok nich parking. O jego dalszych losach zadecydują jednak zapisy planu miejscowego, do którego w najbliższych tygodniach będzie można zgłaszać swoje uwagi.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
EwaKinga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kinga
Gość
Kinga

Te budy są brzydkie, plastik, metal, klimatyzatory. Jak dla mnie to można je spokojnie przenieść, aby odsłonić widok na piękny plac.

Ewa
Gość
Ewa

Powinny zostac odnowione ! Te budki to lata wspomnien dla wielu bydgoszczan!!!!! Absolutnie zostawcie je i trzeba utworzyc internetowa petycje, dla tych,ktorzy nie moga teraz podejsc i podpisac !

Powiązane treści