Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJakie doświadczenie jest potrzebne do pracy w opiece w Niemczech?
21.01.2022 | 15:35

Jakie doświadczenie jest potrzebne do pracy w opiece w Niemczech?

Na zdjęciu: Warto wspomnieć, że opieka nad bliskim seniorem również zalicza się do doświadczenia w zawodzie.

Fot. nadesłane

Praca w niemieckiej opiece jest coraz popularniejszą formą zatrudnienia. Wiele opiekunek traktuje ją jako dodatkową możliwość zarobku, inne uczyniły z opieki sposób na życie. Chcesz podjąć się takiej pracy, ale nie wiesz, czego wymagają agencje? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, jakie doświadczenie i umiejętności będą Ci potrzebne.

Obowiązki opiekunki w Niemczech: to będziesz robić na szteli

Doświadczenie w opiekowaniu się osobą starszą jest kwestią podstawową. Dla wielu agencji to warunek konieczny, żeby ubiegać się o pracę. Nie masz doświadczenia w pracy w opiece w Niemczech? Nic straconego. Liczą się także umiejętności nabyte podczas opiekowania się starszym lub schorowanym członkiem rodziny. Agencje przychylnie patrzą też na wolontariat w domu opieki czy na oddziale geriatrycznym szpitala. No dobrze, ale czym będę się zajmować? – zapytasz. Śpieszymy z odpowiedzią. Do obowiązków opiekuna należy:

  • pomoc podopiecznemu w ubieraniu i myciu,
  • asekurowanie podczas poruszania się, wstawania i siadania,
  • podawanie posiłków, czasami asystowanie przy nich albo karmienie,
  • codzienna toaleta: czesanie, golenie i inne konieczne czynności.

Pamiętaj, że wśród obowiązków opiekuna osób starszych często znajduje się asystowanie seniorowi podczas załatwiania czynności fizjologicznych. Jeśli nie sprawia Ci to kłopotu i jesteś gotów się tego podjąć, z pewnością zapunktujesz podczas rekrutacji.

Co trzeba robić, żeby zostać opiekunem w Niemczech?

Kierunkowe wykształcenie i bogate doświadczenie to niewątpliwie plus podczas starania się o pracę w niemieckiej opiece. Zawód ten jest jednak tak specyficzny, że nie zawsze agencje wymagają doświadczenia popartego świadectwami pracy. Twoje szanse się zwiększają, jeśli w przeszłości pracowałeś z osobami starszymi. W pozytywnym świetle przedstawi Cię przebyty wolontariat albo opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie bez znaczenia jest też silna motywacja, optymizm i chęć pomagania innym. Uśmiech na twarzy i szczerość pomogą Ci dostać wymarzoną pracę.

Warto wspomnieć, że opieka nad bliskim seniorem również zalicza się do doświadczenia w zawodzie. Jeżeli więc na co dzień zajmowałeś się rodzicem lub dziadkiem, śmiało wpisz ten fakt do CV. Nie należy jednak koloryzować – ten fakt zostanie szybko zweryfikowany podczas rozmowy z konsultantem.

Praca opiekunki w Niemczech to zajęcie wymagające odpowiedzialności i empatii. Jeżeli chcesz pracować w tym zawodzie, ale nie masz dużego doświadczenia, skontaktuj się z Agencją Veritas. Znajdziemy dla Ciebie sztelę, która pozwoli Ci rozpocząć karierę w branży opieki.