Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJakie są koszty budowy domu na przełomie 2017 i 2018 roku?
1cost-of-building-home
21.12.2017 | 10:19

Jakie są koszty budowy domu na przełomie 2017 i 2018 roku?

Przymierzając się do budowy domu, należy sporządzić plan kosztów.

Na zdjęciu: Nie ma uniwersalnych kosztorysów dla budowy, ze względu na zróżnicowanie cen wykonawców w zależności od lokalizacji.

Fot. nadesłane

Przymierzając się do budowy domu, należy sporządzić plan kosztów. Nie ma uniwersalnych kosztorysów dla budowy, ze względu na zróżnicowanie cen wykonawców w zależności od lokalizacji. W niniejszym artykule postaramy się jednak wyciągnąć średnią dla budowy domu 100, 140 oraz 200 m2.

Wszystkie podane niżej ceny są orientacyjne oraz aktualne na przełom 2017/2018 roku. Podane koszty uwzględniają zlecony system budowy. W obliczeniach nie wzięty został pod uwagę zakup działki. Do analizy kosztów budowy domu wybrane zostały trzy najpopularniejsze powierzchnie domów jednorodzinnych o następujących parametrach:

  1. Dom parterowy 100 m2
  2. Dom z poddaszem użytkowym 140 m2
  3. Dom z piętrem oraz piwnicą – 200 m2

Fundamenty domu jednorodzinnego – koszty budowy
Różnice w kosztach budowy w dużej mierze generuje budowa fundamentów. Największa będzie ona w przypadku domu posiadającego piwnicę. Tutaj musimy bowiem zbudować także ściany fundamentowe. We wszystkich przypadkach zakładamy, że fundamenty będą oparte na ławach fundamentowych o przekroju 40×60 cm, wykonanych z betonu C20/25. Koszt ich wykonania to kolejno:

  1. Dom 100 m2: 28 tys. zł.
  2. Dom 140 m2: 20 tys. zł (parter i poddasze mają po 70 m2).
  3. Dom 200 m2: 30 tys. zł (fundament 65 m2, ściany piwnicy ok. 100 m2).

Budowa ścian, stropów, schodów i kominów – ile to kosztuje?
Analizując koszty budowy ścian, schodów, kominów oraz stropów, pod uwagę wzięto ceny bloczków z betonu komórkowego na ściany oraz pustaki teriva na strop. Do kosztów w domu z poddaszem użytkowym w cenie stropu uwzględniono strop drewniany, nie prefabrykowany. I tak kolejno dla domu parterowego suma kosztów z robocizną wyniesie ok. 50 tys. zł. Budowa tych elementów w domu z poddaszem użytkowym to ok. 70 tys. zł, a w domu z piwnicą i piętrem – 100 tys. zł.

Koszty budowy dachu domu jednorodzinnego
Zakładamy, że dach jest prosty, o dwuspadowej konstrukcji oraz oparty na więźbie z prefabrykatów. Dodatkowo dach pokryty jest membraną oraz ceramiczną dachówką. Do kosztów należy też doliczyć izolację termiczną z wełny mineralnej oraz montaż min. 2 okien połaciowych.

Według powyższych założeń, budowa dachu w domu 100 m2 wyniesie ok. 45 tys. zł. W domu większym, ale z poddaszem użytkowym, koszt będzie niższy ze względu na mniejsze wymagania powierzchni dachu, a wyniesie on ok. 38 tys. zł. W domu 200 m2, gdzie jednak mamy mniejszą powierzchnię górnej kondygnacji (65 m2), koszty budowy dachu wyniosą ok. 37 tys. zł.

Koszty zakupu i montażu stolarki okiennej i drzwiowej
Kosztów tego etapu nie można traktować jednoznacznie. Wszystko zależy od oczekiwanej funkcjonalności i jakości stolarki. Zakładając, że nie będzie ona posiadać dodatkowych elementów wpływających na komfort – jak np. automatyczne otwieranie czy bardzo wysoka energooszczędność, koszty będą wyglądać następująco:

  1. W domu 100 m2 konieczne jest wykonanie min. 20 m2 okien, aby optymalnie doświetlić wnętrza. Wraz z zakupem i montażem standardowych drzwi wejściowych, łączne koszty wyniosą ok. 15 tys. zł.
  2. W domu 140 m2 z poddaszem użytkowym, potrzebujemy o ok. 10 m2 większej powierzchni okien. Doliczając koszt zakupu i montażu drzwi zewnętrznych, zapłacimy łącznie ok. 20 tys. zł za stolarkę.
  3. W trzecim z analizowanych domów, powierzchnia parteru i piętra jest podobna. Z tego względu koszt będzie taki sam, jak w domu z poddaszem użytkowym (o ile nie montujemy okien w wystającym fragmencie piwnicy).

Ile kosztuje budowa domu w 2017 i 2018 roku?
Przechodząc przez powyższe etapy, doprowadzimy budynek do stanu surowego zamkniętego. Łącze szacunkowe koszty budowy analizowanych domów wyniosły kolejno: dla domu parterowego 138 tys. zł, dla domu z poddaszem użytkowym – 148 tys. zł oraz w przypadku domu z piwnicą i piętrem – 187 tys. zł.

Koszty wykończenia domu jednorodzinnego
Budynek w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do oddania w użytkowanie. Musimy w nim wykonać tynkowanie, zamontować instalację elektryczną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną. Ponadto dochodzą koszty położenia podłóg, wykończenia ścian i sufitów i na końcu – zakupu wyposażenia. Łączny koszt będzie zależeń od jakości materiałów wykończeniowych oraz standardu wyposażenia. Jednak można przyjąć, że średni koszt wykończenia domu jednorodzinnego to 200-250 tys. zł.

Jak zbudować dom taniej?
Koszty budowy domu mogą być obniżone na kilka sposobów
. Na pewno nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych, ale można to zrobić na dobrym rozplanowaniu instalacji wewnętrznych, gdy układ rur nie będzie zbyt rozbudowany (czy układ instalacji elektrycznych). Dodatkowo o wiele tańszy będzie dom zbudowany na planie prostokąta czy kwadratu, nieposiadający zbędnych urozmaiceń (jak np. wykusze). Oszczędzimy ponadto na budowie prostego, dwuspadowego dachu, rezygnując z wielu połaci.


Podobne wpisy

Powiązane treści