Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jakie wady wzroku mogą pojawić się wraz z wiekiem?

Dodano: 29.06.2023 | 13:58

Na zdjęciu: Wszystkie wady wzroku mogą występować już w młodości, lecz wraz z upływem lat może dochodzić do ich pogłębienia lub rozwoju.

Fot. nadesłane

Wraz z wiekiem każda część ciała stopniowo traci swoją wydajność. Na postęp starzenia narażony jest również narząd wzroku. Do pogorszenia widzenia przyczyniają się zarówno naturalne procesy degeneracyjne w obrębie gałki ocznej, jak i czynniki środowiskowe i przebyte choroby. Obecnie jednak, dzięki współczesnej okulistyce, osoby starsze nie muszą godzić się na pogorszenie jakości widzenia. Dowiedz się więcej na temat najczęściej występujących wad wzroku i chorób oczu, których ryzyko wzrasta wraz z postępem czasu.

Czym właściwie są wady wzroku? Wady refrakcji i starczowzroczność (presbiopia)

O wadach wzroku mówimy wówczas, gdy oko nie jest w stanie właściwie skupić, przetworzyć lub odebrać promieni świetlnych padających na jego powierzchnię. Prawidłowo, w zdrowym oku obraz trafia do centralnej części siatkówki (plamki żółtej). Gdy z różnych przyczyn promienie załamują się nieprawidłowo, zaczynamy widzieć gorzej. Jest to tzw. refrakcja, inaczej niemiarowość oka.

Wśród wad wzroku wymienia się:

  • Krótkowzroczność – to najczęstsza wada wśród populacji na całym świecie. Polega na pogorszeniu jakości widzenia obiektów znajdujących się w dalekich odległościach.
  • Dalekowzroczność – wada ta określana jest też jako nadwzroczność. Polega na pogorszeniu widzenia z bliska, ale niekiedy jednocześnie z dali.
  • Astygmatyzm – w tym przypadku niewyraźne widzenie spowodowane jest zniekształceniem rogówki. W konsekwencji pole widzenia jest niewyraźne, rozmazane, niekiedy w trakcie czytania litery się załamują i przestawiają.
  • Starczowzroczność (presbiopia) – przyczyną pogorszenia widzenia jest utrata elastyczności soczewki, przez co oko traci zdolność do akomodacji. Wada ta prędzej czy później, chociaż w różnym stopniu, rozwija się u każdego, nawet u osób, które wcześniej nie miały innych wad wzroku i nie potrzebowały okularów czy soczewek kontaktowych.

Więcej na temat najczęściej występujących wad wzroku przeczytasz na stronie: https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/najpopularniejsze-wady-wzroku

Czynniki przyczyniające się do pogorszenia wzroku u osób starszych

Wszystkie wady wzroku mogą występować już w młodości. Jednak wraz z upływem lat może dochodzić do ich pogłębienia lub rozwoju. Przyczyniają się do tego czynniki środowiskowe i niektóre schorzenia, takie jak np.:

  • częste korzystanie ze sztucznych źródeł światła;
  • niezdrowa dieta, uboga w składniki ważne dla oczu;
  • nadmiar alkoholu;
  • schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca;
  • niektóre przyjmowane leki;
  • przebyte urazy i zabiegi w obrębie oka.

Starczowzroczność – jak wzrok zmienia się wraz z wiekiem?

Ten rodzaj wady wzroku dotyczy głównie osób starszych, chociaż tak naprawdę pierwsze zmiany w obrębie rogówki mogą rozwijać się już w wieku ok. 40 lat. Z czasem zaczynamy widzieć gorzej – aby przeczytać tekst, oddalamy obraz od oczu, co początkowo pozwala go wyostrzyć. Przyczyną jest spadek elastyczności soczewki, przez co nie może się ona prawidłowo odkształcać i skupiać promienie świetlne.

Do stwardnienia soczewki dochodzi w wyniku zmian zachodzących w oku pod wpływem postępu procesów starzenia. Dochodzi m.in. do spowolnienia metabolizmu, a przez to komórki w organizmie, w tym budujące oko, tracą zdolność do regeneracji. Zmianie ulega również struktura białek wchodzących w skład soczewki. Przede wszystkim zwiększa się ilość cząsteczek nierozpuszczalnych w wodzie, przez co element ten zaczyna twardnieć.

Choroby oczu pogarszające widzenie – jaskra i zaćma

Wiek jest czynnikiem, który zwiększa również ryzyko chorób oczu, takich jak zaćma i jaskra. W pierwszym przypadku dochodzi do stopniowego zmętnienia soczewki oka, co odpowiada za zamazywanie się pola widzenia. Choroba ta rozwija się powoli, ale niestety prowadzi do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Schorzenie można jednak wyleczyć wszczepiając sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

Jaskra natomiast polega na obumieraniu komórek nerwowych zlokalizowanych na obwodzie gałki ocznej. W miarę postępu choroby pole widzenia zawęża się coraz bardziej. Przyczyny tego schorzenia są złożone, jednak istotne znaczenie odgrywa nadmierne ciśnienie w gałce ocznej. W przypadku jaskry szczególnie istotne jest szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia, ponieważ powstałych uszkodzeń nie można cofnąć.

Większość wymienionych wad wzroku i schorzeń można korygować lub leczyć za pomocą stosunkowo prostych zabiegów. Warto więc pamiętać o regularnych kontrolach okulistycznych. Naturalne jest, że wraz z wiekiem wzrok się pogarsza, ale obecnie również osoby starsze mogą cieszyć się dobrym widzeniem, nawet bez konieczności noszenia okularów