Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 14 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJakie wybrać soczewki kontaktowe?
28.10.2020 | 10:10

Jakie wybrać soczewki kontaktowe?

Na zdjęciu: O doborze soczewek powinien decydować lekarz okulista.

Fot. pexels.com

Choć obecnie okulary są lekkie, ładne i dostępne wraz z niezliczoną ilością mniej lub bardziej designerskich oprawek, to jednak część z nas nadal nie może się do nich przekonać lub po prostu nie chce ich nosić. Jeżeli zaliczamy się do tej grupy, ale nasze problemy ze wzrokiem są na tyle duże że brak korekcji nie wchodzi w grę, możemy zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych. Dlaczego warto rozważyć tę opcję? Komu soczewki się przysłużą, a kto powinien ich unikać?

  1. Dlaczego warto nosić soczewki?
  2. Jak wybrać najlepsze soczewki kontaktowe?
  3. Kto nie powinien nosić soczewek?

Dlaczego warto nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Najbardziej oczywistą jest to, że są o wiele dyskretniejsze niż tradycyjne okulary. W niektórych przypadkach mogą również działać lepiej, ponieważ powierzchnia korygująca nasz wzrok znajduje się znacznie bliżej oka niż w przypadku soczewki w okularach. W ten sposób mamy nie tylko lepsze i bardziej ostre widzenie, ale unikamy również bardzo charakterystycznego efektu rozmycia, który pojawia się na krawędzi szkieł, najczęściej gdy patrzymy w dół lub znad oprawki.

Inną zaletą soczewek jest również to, że możemy modyfikować kolor naszych tęczówek. To wprawdzie zabieg czysto wizerunkowy, jednak dla niektórych bardzo atrakcyjny i chętnie wykorzystywany.

Jak wybrać najlepsze soczewki kontaktowe?

O doborze soczewek powinien decydować lekarz okulista. Jeżeli chcemy więc zacząć z nich korzystać, pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do gabinetu. Lekarz nie tylko zbada nasz wzrok, ale również określi czy w ogóle możemy zmienić okulary na soczewki. Następnie otrzymamy również informację o tym, jaki rodzaj kontaktów będzie dla nas najlepszy, a także dostaniemy receptę umożliwiającą ich zakup. Należy pamiętać o tym że korzystanie z soczewek wymaga nieco więcej „zachodu” – musimy zaopatrzyć się w pojemniczek do ich przetrzymywania oraz, w przypadku soczewek wielodniowych lub wielomiesięcznych, także w płyn do ich czyszczenia. Nie powinniśmy również spać z założonymi soczewkami, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia delikatnej powierzchni oka.

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem są soczewki miękkie. Wykonane z przyjemnych materiałów, cechują się delikatnością dla oczu i praktycznie zerowym wyczuwaniem ich w trakcie noszenia. Miękkie soczewki hydrożelowe są odmianą najdelikatniejszą, jednak nie przepuszczają tlenu aż tak dobrze jak ich nieco twardsza, hydrożelowo-silikonowa odmiana.

Kto nie powinien nosić soczewek?

Chociaż dla wielu osób noszenie soczewek nie jest niczym nadzwyczajnym, to jednak istnieje szereg przeciwwskazań w wypadku których absolutnie nie powinniśmy po nie sięgać. Do tej grupy zaliczamy między innymi:

  • niechęć, lenistwo, zapominalstwo w kwestii przestrzegania czasu noszenia, czyszczenia i innych spraw związanych z obsługą soczewek: jeżeli o tym zapomnimy, możemy nabawić się bardzo poważnych problemów ze wzrokiem. Gdy więc znamy siebie na tyle by wiedzieć, że codzienna higiena w kwestii soczewek nie przejdzie, lepiej się na nie nie decydować;
  • niektóre choroby: część schorzeń wyklucza noszenie soczewek. Zaliczamy do nich na przykład nieustabilizowaną cukrzycę, artretyzm palców uniemożliwiający swobodne zakładanie i zdejmowanie kontaktów, nadczynność tarczycy czy alergie;
  • problemy z oczami: jeżeli cierpimy na choroby rogówki czy mamy tendencję do przesuszania się oczu, również powinniśmy zrezygnować z soczewek. Mogą one bowiem pogłębiać i zaostrzać problem i sprawić, że będziemy czuć się jeszcze bardziej niekomfortowo.

obraz_1

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści