Bydgoszcz
17C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 17 • L 17
21C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej. Wojewoda złożył wieńce na grobach ofiar tragedii z 2010 roku
10.04.2021 | 15:27

Jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej. Wojewoda złożył wieńce na grobach ofiar tragedii z 2010 roku

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złożył wieniec m.in. na grobie ppor. Marka Uleryka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Fot. Jacek Nowacki / Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Skromny charakter miały w naszym regionie dzisiejsze (10 kwietnia) obchody jedenastej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

W tragedii pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób – prezydent RP Lech Kaczyński wraz ze swoją żoną Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych i dowódcy wojskowi.

W regionie, ofiary katastrofy uczcił wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz punktualnie o godzinie 8:41 złożył wieniec na grobie ppor. Marka Uleryka – funkcjonariusza ówczesnego Biura Ochrony Rządu, którego grób znajduje się na cmentarzu w Dziewierzewie (powiat nakielski). Po godz. 10:00, przedstawiciel rządu w terenie inną wiązankę kwiatów złożył także na grobie Aleksandra Federowicza na cmentarzu przy ul. Toruńskiej. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby uczcić pamięć ofiar tragedii smoleńskiej. Zarówno Aleksander Fedorowicz, ppor. Marek Uleryk, jak i inni, którzy zginęli w tej katastrofie to zasłużeni Polacy, o których powinniśmy pamiętać. Szczególnie odczuwamy stratę Lecha Kaczyńskiego, wspaniałego człowieka i prezydenta – mówił Bogdanowicz, który kwiaty złożył także pod tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wicewojewoda Józef Ramlau weźmie udział po południu we mszy świętej, która odbędzie się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu, a po nabożeństwie zaplanowano modlitwę i złożenie wieńców pod Epitafium Smoleńskim.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści