Bydgoszcz
-2C
Lekkie opady śniegu
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H -1 • L -2
-13C
Nd
-12C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeJest decyzja w sprawie rozbudowy ferm w Cielu. Wójt nie wydał zgody
fermy drobiu, ciele, białe błota - s t
29.12.2017 | 21:25

Jest decyzja w sprawie rozbudowy ferm w Cielu. Wójt nie wydał zgody

Decyzja została wydana w piątek.

Na zdjęciu: W październiku zorganizowano nadzwyczajną sesję rady gminy poświęconą rozbudowie ferm.

Fot. ST

Zastępca wójta Białych Błot Jan Czekajewski odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla rozbudowy ferm drobiu w Cielu. Decyzja została wydana w piątek.

Zastępca wójta swoją decyzję tłumaczy analizą postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w listopadzie odmówił uzgodnienia warunków realizacji inwestycji), raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, dokumentacją hydrogeologiczną oraz brakiem opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Inwestor dysponuje prawie 90 ha ziemi w gminach Białe Błota, Solec Kujawski i Rojewo. Wnioski o rozbudowę gospodarstwa w Cielu o 15 nowych budynków złożył w 2015 roku, ale sprawa nabrała rozgłosu dopiero w październiku 2017, gdy została podana do publicznej wiadomości. Mieszkańcy, skarżąc się na uciążliwy zapach, skażenie wód podziemnych i spadek wartości nieruchomości sprzeciwili się inwestycji.

W ostatnich dniach października zwołano nadzwyczajną sesję rady gminy. W jej czasie radni, ale też zastępca wójta Jan Czekajewski ubrali koszulki z napisem „Stop fermom drobiu w gminie Białe Błota”. To stało się przyczynkiem do wniosku inwestora o wyłączenia z postępowania Czekajewskiego oraz kierownik referatu ochrony środowiska Anny Zdunek, którzy podczas obrad „demonstrowali negatywne stanowisko”. Wniosek nie został jednak zaakceptowany, ale za to 106 mieszkańców wystąpiło o dołączenie ich w charakterze strony.

Od piątkowej decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu czternastu dni od jej doręczenia. Obecnie gmina pracuje nad  miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Ciele-Południe, a także nad ustanowieniem strefy ochrony pośredniej ujęcia wody.


Powiązane treści