Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaTURYSTYKAJest pomysł, jest potencjał. Niech nas szlak kulinarny zakole
"Gzinianka"
08.02.2016 | 11:03

Jest pomysł, jest potencjał. Niech nas szlak kulinarny zakole

Chcą, by wszyscy mogli odkrywać piękno zakola Dolnej Wisły.

Na zdjęciu: W Gzinie powstanie Wioska Rytuałów - będzie na turystycznym szlaku "Niech Cię Zakole".

Fot. Stanisław Gazda

Projekt „Poznaj Smak Doliny Wisły – Niech Cię Zakole”, to tytuł roboczy produktu turystyczno – kulinarnego, który powstanie po obu stronach Wisły w jej Dolinie na terenie regionu kujawsko – pomorskiego. Pomysł został ogłoszony podczas „mięsopustów” w Gospodarstwie Agroturystycznym „Gzinianka” w Gzinie.

Kujawsko – pomorskie, to region, który nie ma jednolitej tożsamości jak np. Śląsk, Wielkopolska czy choćby Świętokrzyskie. Jest niejednorodny kulturowo, złożony z licznych regionów etnograficznych, jak Kujawy, Krajna, Pałuki, Ziemia Dobrzyńska, Ziemia Chełmińska, Pojezierze Brodnickie, Bory Tucholskie, część Kociewia, czy nawet Kosznajderia ( któż o niej słyszał?) Jest to jednak potencjał tak nieuświadomiony, jak nie wykorzystany”. Właśnie ta różnorodność, z jednej strony jest bogactwem, z drugiej zaś przekleństwem. Jest tu jednak coś, co łączy?

Otóż łączy nas Wisła z jej Doliną i Zakolem – mówi Piotr Lenart, człowiek zafascynowany polską kuchnią i kuchnią polskich regionów, organizator Grupy Inicjatywnej marki kulinarnej „Niech Cię Zakole

„Niech Cię Zakole”, to zarówno miejsce, czyli Zakole Dolnej Wisły, ale też zawołanie, zachęta: niech cię zadziwi, zachwyci, zauroczy przyroda i krajobraz Doliny, architektura i historia nadwiślańskich pereł jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz. Tu zaczerpniesz kulturowości i folkloru, kujawskiego, tucholskiego, kociewskiego. Tu zasmakujesz w kulturze Mennonitów – Olędrów znad Wisły, niezmordowanych melioratorów terenów powodziowych. Tu ujrzysz „Małą Toskanię na Zakolu” od Ostromecka, przez Czarże, Słończ do Gzina, gdzie pasą się stadka „wrzosówek”, utrzymujących ekosystem nadwiślańskich łąk. Tu wreszcie rozkochasz się w „zakolowych” produktach, gdzie gęsina i jagnięcina najlepsze na nizinach, gdzie Dolina Śliwki z powidłami smażonymi w kotłach kuprowych nad dymiącymi ogniskami w Strzelcach Dolnych, i jak mówią z najpiękniejszym „widokiem na Świecie”.., (bo najlepiej widać Świecie z Chełmna „perły gotyku z siedmioma kościołami”)..

Festiwal Samku w Grucznie, jedno z największych wydarzeń kulturowo – kulinarnych w Europie; Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych jedno z najstarszych wydarzeń w regionie i w Polsce promujących produkty lokalne; Święto Kapusty w Brukach Unisławskich; Gęsina na Św. Marcina w Przysieku k/Torunia – mają wymiar regionalny i ogólnokrajowy. Wizytówka kulinarna regionu; „Piknik Napoleoński” z przemarszem grup rekonstrukcji historycznych Zakolem Dolnej Wisły z Ostromecka – Mozgowiny przez Czarże do Gzina, gdzie ukryto skarb pułku napoleońskiego i gdzie powstaje „Wioska Rytuałów”; Święto Zakochanych w Chełmnie i wiele innych bardzo lokalnych, a ciekawych. Wszystkie te wydarzenia mają swój odmienny, własny charakter.

Każdy z produktów na szlaku Niech Cię Zakole będzie pochodzić z zagród i sadów, łąk i pól Doliny Dolnej Wisły. Jest ich pod dostatkiem i z każdym można się będzie podzielić.

Produkty „Niech Cię Zakole” nigdy nie zagoszczą w supermarketach, ani galeriach handlowych. Produktów Zakola można będzie popróbować i je nabywać tylko we wskazanych i rekomendowanych miejscach, albo uczestnicząc w wizytach, pokazach i warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych. Produkty i potrawy „Niech Cię Zakole” to m. in.: gęsina i jagnięcina najlepsze na nizinach; ryby chełmińskich i dobrzyńskich jezior; kapusta unisławska; powidła, konfitury, miody, nalewki, a nawet wina Doliny Wisły, „bryndas dobrzyński” i „szandar tucholski”, to prosta kuchnia Mennonitów i ” Kociewski Kredens”..,

Na obszarze objętym projektem występują zatem wszystkie elementy umożliwiające zbudowanie szlaku turystyczno – kulinarnego: urokliwa przyroda w naturalnym stanie, usługi agroturystyczne z zagrodami edukacyjnymi, usługi hotelowe, gastronomia, produkty lokalne, ciekawe wydarzenia kulturowe, perły architektury jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, infrastruktura ścieżek pieszych i rowerowych, (geocaching i nordic walking). Jest to potencjał podobny do tego występującego w rozwiniętych i bardzo atrakcyjnych turystycznie, wiejskich regionach Europy Zachodniej jak choćby Alzacja czy Normandia.

Atrakcyjny turystycznie obszar Doliny Wisły nie posiada jednak spójnej, wyrazistej i całorocznej oferty, jakim jest produkt turystyczny uwzględniający i komercjalizujący w całości jego turystyczny potencjał. I to jest właśnie wyzwaniem…


Powiązane treści