Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h ESE
H 22 • L 17
29C
Nd
27C
Pon
27C
Wt
24C
Sr
24C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeJest pozwolenie na budowę buspasa w centrum Bydgoszczy. Kiedy zostanie oddany do użytku?
linia autobusowa nr 60 Bydgoszcz Nowy Rynek
09.06.2018 | 14:26

Jest pozwolenie na budowę buspasa w centrum Bydgoszczy. Kiedy zostanie oddany do użytku?

ZDMiKP w Bydgoszczy uzyskał ZRID na budowę buspasa na Wałach Jagiellońskich.

Na zdjęciu: Dzięki nowemu buspasowi autobusy komunikacji miejskiej będą sprawniej poruszały się w ścisłym centrum Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

– Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) dla budowy buspasa na Wałach Jagiellońskich – poinformowali bydgoscy drogowcy.

Przypomnijmy, że wniosek o wydanie ZRID-u zarząd złożył jeszcze zimą. Wówczas drogowcy przekonywali, że przebudowa trasy w centrum miasta będzie możliwa jeszcze w tym roku. I to zdanie podtrzymują, choć samo zakończenie prac ma nastąpić na początku roku 2019. – Z pewnością skróci to czas podróży osób jadących liniami autobusowymi o numerach 51, 52, 55, 56, 58, 59 i 60 – wylicza rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

Przypomnijmy, że nowy buspas będzie miał 300 metrów długości i połączy Nowy Rynek ze Zbożowym Rynkiem. Na potrzeby nowego pasa zostanie przebudowana południowa (bliżej sądu) jezdnia Wałów Jagiellońskich. – Skorygowane zostaną łuki jezdni, pojawią się także miejsca parkingowe – wskazuje Kosiedowski. Z uwagi na ograniczony teren w rejonie budowy buspasa, docelowa szerokość pasów ruchu będzie wahała się od 3,25 do 3,5 metra.

Inwestycja realizowana jest w trybie „Zaprojektuj i buduj”, a będzie za nią odpowiedzialna firma Budimex. Koszt przebudowy i rozbudowy na Wałach Jagiellońskich wyniesie 3,5 miliona złotych, z czego około 2,5 mln zł będzie pochodzić z puli środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W najbliższych latach na buspasy Bydgoszczy wyda ponad 20 milionów złotych. Poza ścisłym centrum miasta mają one powstać także na Gdańskiej (na odcinku od ul. Rekreacyjnej do pętli Myślęcinek) oraz na ul. Kolbego na Osowej Górze (od ul. Kormoranów do ul. Grunwaldzkiej). Ponadto, buspas w kierunku centrum jest przewidziany w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej.


Powiązane treści