Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 5 • L 3
2C
Pon
3C
Wt
5C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleJest wyrok po tragicznej bójce pod Bydgoszczą. Rodzice zmarłego 16-latka oburzeni wysokością kary
Wojciech M. - proces po bójce w Brzozie_ Sąd Okręgowy Bydgoszcz_ SF
12.04.2019 | 11:41

Jest wyrok po tragicznej bójce pod Bydgoszczą. Rodzice zmarłego 16-latka oburzeni wysokością kary

Nieprawomocny wyrok zapadł w bydgoskim Sądzie Okręgowym.

Na zdjęciu: Wojciech M. został przez sąd skazany na pięć lat więzienia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pięć lat za kratkami spędzi 18-letni Wojciech M. W bydgoskim Sądzie Okręgowym zapadł nieprawomocny wyrok w procesie po bójce, do której w grudniu ubiegłego roku doszło w Brzozie.

Przypomnijmy, że tragiczne zdarzenia rozegrały się w grudniu ubiegłego roku w Brzozie. Doszło wówczas do kłótni z udziałem kilku osób, 18-letni M. miał stanąć w obronie jednego ze swoich kolegów, który wcześniej miał zostać zaatakowany. 16-letniemu Patrykowi P. zadał cios scyzorykiem w udo. Jak się okazało, był to cios śmiertelny, bo chłopaka nie udało się uratować. Śledztwo przeniesiono z Bydgoszczy do prokuratury Gdańsk – Oliwa, a ta postawiła Wojciechowi M. zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała, które w następstwie skutkowało śmiercią Patryka P.

W piątek rano zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd uznał Wojciecha M. winnym zarzucanego mu czynu i skazał go na pięć lat więzienia i ponadto musi zapłacić po 50 tysięcy zł zadośćuczynienia rodzicom zmarłego 16-latka. Taka wysokość kary i tak nie jest jednomyślna, bo zdanie odrębne złożyli sędziowie prowadzący tę sprawę. Oni chcieli, by M. za kratkami odsiedział siedem lat. – Sąd nie znalazł żadnych podstaw do tego, by oskarżony chciał zabić Patryka P. Nie było podstaw do tego, by uznać że dopuścił się zbrodni zabójstwa – mówił sędzia Roman Narodowski z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. I dodawał, dlaczego zapadł taki wyrok. – Sąd decydując o wymiarze kary najniższej, która mogła być tutaj orzeczona, wziął pod uwagę motywację, jaką kierował się oskarżony, tj. chęć udzielenia pomocy Olafowi Ł., nie kierowały oskarżonym żadne niskie pobudki. Pod uwagę wzięto również zachowanie oskarżonego, który sprowokował zajście, będąc pod wpływem alkoholu, ale także jego młody wiek i wyrażona skrucha. Te wszystkie okoliczności sprawiły, że zdaniem sądu kara sprawiedliwa to kara pięciu lat pozbawienia wolności – tłumaczył, by potem argumentować zdanie odrębne, jakie złożone zostało przez sędziów. – W pełni zgadzamy się z ustaleniami faktycznymi, ale nie zgadzamy się z karą pięciu lat. W naszej ocenie sąd wziął zbyt dużą wagę do okoliczności z osobą oskarżonego, nie przywiązując jej do okoliczności przedmiotowych, tj. śmierć poniósł młody człowiek. Widać było, jakie skutki dla rodziny wywołała jego śmierć – dodawał sędzia Narodowski i mówił, że sędziowie chcieli dla Wojciecha M. kary siedmiu lat pozbawienia wolności.

Oburzenia po ogłoszeniu wyroku nie kryła rodzina zmarłego 16-latka. – Powinien dostać dożywocie. On specjalnie przyszedł go zabić – mówiła babcia Patryka. Jego ojciec przyznał wprost: – Nie ma sprawiedliwości. Apelację od wyroku chcą złożyć wszystkie strony: prokuratura (ta domagała się dla M. dziesięciu lat więzienia) i oskarżyciel posiłkowy. – O tej karze zdecydowali ławnicy. Złożymy wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i po zapoznaniu się z nim, złożymy apelację – powiedział adw. Łukasz Rybak, przedstawiciel rodziców zmarłego 16-latka, który podczas mów stron chciał zmiany kwalifikacji czynu. – Nadal się trzymam tej wersji. Kwalifikacja czynu powinna obejmować art. 148 pkt. 1 kodeksu karnego – przyznał. Niewykluczone, że takową złoży także obrońca skazanego mec. Janusz Mazur. – Uważam, że wyrok jest mądry. Sąd bardzo rozsądnie i mądrze uzasadnił wymiar kary, jak i kwalifikację kary – mówił, choć przyznał, że Wojciech M. mówił mu, że nie chce apelować od tej kary. – Ma ogromne poczucie winy, chciałby już normalnie odbywać karę. On już jest zmęczony psychicznie tą sprawą – powiedział.

Do czasu uprawomocnienia się wyroku, sąd zdecydował o utrzymaniu w mocy tymczasowego aresztowania dla skazanego.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
imię komentatora Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
imię komentatora
Gość
imię komentatora

A to ciekawe. Piszecie tutaj o scyzoryku, podczas gdy w innej gazecie można było przeczytać informację o ostrzu długości 16cm. Chłopak, który zmarł dźgnięty został w udo oraz w plecy.

Nikt normalny nie używa noża bójce.

Powiązane treści