Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJFTC: 500 osób na szkoleniu przed misją Resolute Support
20.07.2018 | 09:40

JFTC: 500 osób na szkoleniu przed misją Resolute Support

Na zdjęciu: To już trzecia edycja Resolute Support w tym roku.

Fot. JFTC

Przyszli doradcy z misji Resolute Support szkolą się w JFTC. To już  trzecia w tym roku edycja szkolenia dla przyszłych członków misji Resolute Support.

Rozpoczęła się 17 lipca w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) i powoli nabiera rozpędu. Połowa z 500 osób które przyjechały do Bydgoszczy już wkrótce uda się do Afganistanu, aby doradzać afgańskim partnerom, wspierać ich i szkolić. Pozostali przyjechali do JFTC, aby przeprowadzić najwyższej jakości szkolenie i wesprzeć je swoją wiedzą i doświadczeniem.

Nasza obecność w Afganistanie ma kluczowe znaczenie – powiedział generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC, zwracając się do uczestników szkolenia. Generał, który jest także dyrektorem ćwiczenia, podkreślił istotę pozytywnych zmian, które w ciągu minionych 12 lat zaszły w Afganistanie – Nie ma porównania pomiędzy dzisiejszym Afganistanem, a tym, który pamiętamy z początków misji NATO. Zapewnił również uczestników, że szkolenie, opracowane specjalnie dla nich w JFTC, przygotuje ich do misji w najlepszy możliwy sposób, tak, by mogli jej służyć w pełni już od pierwszego dnia.

Flagowe szkolenie JFTC po raz kolejny przyciągnęło przyszłych członków dowództwa misji Resolute Support (RS HQ) w Kabulu i Północnego Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia w Mazar-e Sharif (TAAC-N), a także doradców, przydzielonych do różnych regionów i instytucji w Afganistanie. W trakcie pierwszej, teoretycznej, części szkolenia, uczestnicy otrzymują porcję najświeższych informacji na temat środowiska operacyjnego – aktualnych problemów i planów, procesów, a także kulturowych, politycznych i społecznych aspektów misji. Od samego początku szkolenia swoim wsparciem służą im wysoko wykwalifikowani specjaliści, w tym także przedstawiciele dowództw operacyjnych i dowódcy misji Resolute Support.

– Naszym celem jest stworzenie takich warunków rządowi Afganistanu, by mógł on sam trwale zapewnić bezpieczeństwo w kraju, w oparciu o prawa człowieka, zasady państwa prawa i respektując równość płci. Głównym celem misji jest stworzenie takich warunków, by Afganistan już nigdy więcej nie stał się bezpieczną przystanią dla grup terrorystycznych – podkreślił generał Riccardo Marchió, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych z Brunssum, które zaplanowało ćwiczenie. W nagraniu skierowanym do uczestników szkolenia, w skrócie przedstawił założenia misji, a także rolę Sojuszu w Afganistanie. „Współpracując z afgańskimi partnerami musicie dołożyć wszelkich starań, by oni sami wypracowywali afgańskie rozwiązania afgańskich problemów” – zachęcał generał Marchió kończąc swoje wystąpienie.

Część teoretyczna ćwiczenia obejmuje również tajniki pracy doradców, ćwiczenia przy użyciu systemów komputerowych, podstawowe szkolenie językowe, bezpieczeństwo i szereg innych zagadnień. Po niej nastąpi część praktyczna, w trakcie której uczestnicy sprawdzą i wzbogacą swoją wiedzę, umiejętności i możliwości.

Szkolenie potrwa do 26 lipca.