Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJFTC: Dowództwo operacyjne ćwiczy w Bydgoszczy
12.09.2017 | 17:23

JFTC: Dowództwo operacyjne ćwiczy w Bydgoszczy

Trwa ćwiczenie Trident Joust 2017.

Na zdjęciu: Ćwiczenie trwa...

Fot. Stanisław Gazda

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło się ćwiczenie Trident Joust 2017. Bojowe ćwiczenia sztabowe dla Dowództwa Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu (JFC Naples) ruszyło 11 września i przywiodło do Bydgoszczy ponad 600 uczestników. To już drugie ćwiczenie dla dowództwa szczebla operacyjnego prowadzone przez bydgoskie centrum szkolenia.

Trident Joust 17 to dla nas wspaniała okazja by się spotkać i zademonstrować naszą zdolność do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami, przed którymi stoi Sojusz.”– powiedział kanadyjski generał broni, Christian Juneau, dowódca Sił Odpowiedzi NATO i zastępca dowódcy Dowództwa Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu. Z zainteresowaniem czekam na efekty naszej pracy w ciągu najbliższych kilku tygodni tu, w Polsce, gdy będziemy mogli zaprezentować nasze możliwości pod sztandarem Sił Odpowiedzi NATO – dodał.

W trakcie ćwiczenia Dowództwo Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu, pod sztandarem Sił Odpowiedzi NATO (NRF), przećwiczy niezwiązaną z Artykułem 5. operację odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. W ramach ćwiczenia na podstawie fikcyjnego scenariusza, NRF zostaną zaangażowane celem zapobieżenia eskalacji wrogości. Wielonarodowy personel z JFC Naples będzie również ćwiczył interoperacyjność, współpracę z państwami partnerskimi biorącymi udział w Trident Joust, a także współpracę, koordynację i łączność z mnóstwem miejscowych i narodowych przedstawicieli, a także organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi.

By osiągnąć zamierzone cele ćwiczenia uczestnicy w pełni wykorzystają doświadczenie personelu JFTC, jego wiedzę, a także wszystko to, co oferuje nowoczesny obiekt szkoleniowy centrum, wraz z jego zaawansowanymi systemami informatycznymi i nowym placem ćwiczeń.

– To ćwiczenie jest doskonałym przykładem zdolności JFTC do zaplanowania i przeprowadzenia szkolenia dla Dowództwa Sił Połączonych. To wspaniała okazja do wykorzystania zdolności JFTC do wsparcia szkolenia na rzecz dowództwa szczebla operacyjnego. Ponadto, niedawno zakończona rozbudowa centrum, wraz z nowym placem treningowym, pozwala nam jeszcze lepiej sprostać wymaganiom związanym ze szkoleniem dowództw. – powiedział generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC. „Jestem przekonany, że każdy z was, czy to jako zwykły uczestnik szkolenia, czy też członek zespołu nadzorującego ćwiczenie, bardzo skorzysta z obecności na ćwiczeniu tutaj, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych” – dodał generał Grün.

Wielonarodowy personel z JFC Naples spędzi na szkoleniu w Bydgoszczy najbliższe dwa tygodnie.

NRF, które powołano w 2002, to bardzo zaawansowane technologicznie siły międzynarodowe o wysokiej gotowości. Składają się z komponentów lądowego, morskiego, powietrznego i sił specjalnych, które Sojusz może szybko rozmieścić w dowolnym miejscu. Decyzję o rozmieszczeniu podejmuje Rada Północnoatlantycka, najwyższy organ NATO podejmujący decyzje polityczne.