Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoJFTC podsumowało miniony rok. Jego dowódca żegna się z Bydgoszczą [ZDJĘCIA]
10.01.2019 | 16:11

JFTC podsumowało miniony rok. Jego dowódca żegna się z Bydgoszczą [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Dowódca Centrum Sił Połączonych NATO, generał dywizji Wilhelm Grün przekaże dowodzenie jednostką 11 lipca.

Fot. Stanisław Gazda

Noworoczne spotkanie JFTC miało dziś ( 10.01.) miejsce w siedzibie Centrum Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

To tradycyjne wydarzenie było okazją do spotkania z przyjaciółmi JFTC zarówno z Bydgoszczy, jak i regionu oraz do podziękowania dowództwa Centrum za gościnność, dotychczasowe wsparcie i współpracę. Przedstawiono również plany JFTC na rok 2019 – wśród nich nadchodzące zmiany i nowe wyzwania.

– Dla JFTC  miniony 2018 rok był  bardzo wymagający, ale również udany i produktywny – stwierdził dowódca Centrum Sił Połączonych NATO, generał dywizji  Wilhelm Grün . W ramach 4 ćwiczeń Resolute Support, które odbyły się w 2018, bydgoskie Centrum gościło ponad 1500 żołnierzy z ponad 30 krajów. Aby doskonalić zdolność personelu do pracy w ramach środowiska Crisis Establishment, w marcu przeprowadzono ćwiczenie Brilliant Joust. Wzięło w nim udział ponad 500 uczestników z Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum w Holandii, które do Bydgoszczy przysłało Dowództwo Połączonych Sił Zadaniowych. Ćwiczenie Koalicyjnej Interooperacyjności Bojowej – CWIX 2018 w czerwcu liczbowo wypadło lepiej niż to samo ćwiczenie w 2017 – tym razem uczestniczyło w nim ponad 1200 uczestników z 29 krajów, które w ramach tego ćwiczenia doskonaliły swoją interoperacyjność.

W 2018 roku po raz pierwszy JFTC pełniło rolę Oficera Prowadzącego Ćwiczenie przy okazji ćwiczeń Steadfast Pyramid and Pinnacle, które odbyły się we wrześniu w Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze. Było to ćwiczenie wysokiego szczebla, w ramach którego szkolili się wysocy rangą przedstawiciele NATO, aż do poziomu czterech gwiazdek, doskonalili się z zakresu procedur NATO. Była to znakomita sposobność do promowania zarówno JFTC, jak i Bydgoszczy, która jest jego siedzibą.

W grudniu z kolei  JFTC gościło 550 uczestników narodowego szkolenia Citadel Bonus, a szkolił się francuski Korpus Szybkiego Reagowania, i to już po raz czwarty z rzędu.

Ponadto, w JFTC odbyło się mnóstwo mniejszych szkoleń, eksperymentów, konferencji i warsztatów. W sumie w 2018 odwiedziło nas prawie 5000 wojskowych i cywilów z 34 krajów. To kolejny wzrost w porównaniu z rokiem 2017, a to przełożyło się na większą liczbę klientów dla lokalnych przedsiębiorców i ogólnie więcej uczestników w skali roku.

W trakcie tzw. Procesu Adaptacyjnego NATO trwającego od półtora roku, państwa członkowskie ustaliły, że Centrum Szkolenia Sił Połączonych znacząco się rozrośnie. Począwszy od lata br. jego personel powiększy się o 31 osób i ich rodziny. Proces rozrastania się  instytucji zajmie najbliższe dwa do trzech lat i docelowo w JFTC będzie pracować 170 osób, tj. o 31 stanowisk wojskowych i cywilnych więcej. Zostaną również stworzone 22 stanowiska dla osób zatrudnionych na podstawie stawek lokalnych i wszystkie te osoby będą ujęte w  nowej obsadzie etatowej. Jest to jak do tej pory największy wzrost liczby personelu w JFTC.

Najważniejsze przedsięwzięcia szkoleniowe na nowy rok przewidują: Ćwiczenie przygotowawcze do Misji Resolute Support – odbędą się trzy edycje, a pierwsza ruszy już za trzy tygodnie. W marcu  JFTC udzieli wsparcia  jednemu z ćwiczeń w ramach współpracy NATO-Gruzja, które odbędzie się w innej lokalizacji, w Kutaisi, w Gruzji.

Dla JFTC nowym wyzwaniem szkoleniowym jest misja NATO w Iraku. Aktualnie trwa planowanie dwóch szkoleń w ramach nowej misji NATO – podobnych do szkoleń przed wyjazdem do Afganistanu – w maju i październiku.

Tradycyjnie  w czerwcu po raz kolejny przeprowadzone zostanie ćwiczenie CWIX, a kolejnym  ćwiczeniem, które przeprowadzone zostanie poza Bydgoszczą będzie Steadfast Pyramid and Pinnacle, we wrześniu w Rydze.

W 2019 roku, 23 maja JFTC będzie obchodzić 15. rocznicę powstania. Rocznica ta będzie obchodzona  w połączeniu z  tradycyjnym rodzinnym Dniem Międzynarodowym.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem dla JFTC będzie zmiana na stanowisku dowódcy. 11 lipca generał dywizji  Wilhelm Grün przekaże dowództwo nad JFTC polskiemu generałowi. Zaraz potem nastąpi również zmiana na stanowisku Zastępcy Dowódcy i Szefa Sztabu. Wówczas pan generał Jung przekaże swoje obowiązki swojemu węgierskiemu następcy.

No i wreszcie kolejnym kamieniem milowym w 2019 będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Prezydent Bydgoszczy zaproponował ministrowi obrony, aby tę okazję świętować tu, w Bydgoszczy, i mam nadzieję, że Warszawa się do tej propozycji przychyli. Panie prezydencie Bruski, oczywistym jest, że może pan liczyć na wsparcie z naszej strony, aby te obchody były w Bydgoszczy wielkim sukcesem. Deklaracja wsparcia dotyczy również kolejnej edycji Dnia NATO, odwiedzanego przez tysiące gości, i w trakcie którego JFTC wraz z innymi jednostkami Sojuszu mieszczącymi się w mieście będą świętować, przybliżą się mieszkańcom, co pozwoli na lepsze zrozumienie czym jest NATO i kim są ich wojskowi sąsiedzi z zagranicy – powiedział generał Wilhelm Grün.

Dowódca JFTC wyraził wdzięczność województwu kujawsko-pomorskiemu i miastu Bydgoszcz, za gościnność i szerokie wsparcie. Podkreślił też znaczenie bardzo dobrych relacji ze wszystkimi władzami lokalnymi, partnerami biznesowymi w regionie, które oparte były na zaufaniu, zrozumieniu i wzajemnym wsparciu.

Dowódca Centrum Sił Połączonych NATO pozwolił sobie na chwilę osobistej refleksji:

Muszę podkreślić wielką gościnność miasta Bydgoszcz i całego województwa kujawsko-pomorskiego, które od 2 i pół roku są moim domem. Wkrótce wraz z moja żoną wrócimy do Niemiec po prawie 10 latach służby za granicą. Oczywiście cieszę się z powrotu do Niemiec po tak długim czasie, ale wiem, że będzie mi brakować Bydgoszczy i Polski i jej wyjątkowej gościnności.

Kończąc swoje wystąpienie generał życzył wszystkiego najlepszego w 2019 roku i wyraził radość, że jeszcze najbliższych kilka miesięcy będzie mógł spędzić w Bydgoszczy, polskiej stolicy NATO.


Powiązane treści