Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 7 • L 3
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
22C
Sr
22C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesJutro otwierają się galerie handlowe. Znamy szczegółowe wytyczne
centrum handlowe Bydgoszcz
03.05.2020 | 08:42

Jutro otwierają się galerie handlowe. Znamy szczegółowe wytyczne

Galerie handlowe otwierają się 4 maja.

Na zdjęciu: Od poniedziałku, klienci zrobią zakupy w galeriach handlowych, które będą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

Fot. FreeImages

Znamy szczegółowe wytyczne dla galerii i centrów handlowych, które od poniedziałku (4 maja) otwierają się dla klientów. Zostały one przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk.

Przypomnijmy: o otwarciu galerii handlowych poinformował w minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, który przedstawiał drugi etap luzowania restrykcji, jakie zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Pierwotnie, otwarcie galerii i centrów handlowych planowane było na trzeci etap (tj. na połowę maja), jednak zdecydowano o jego przyspieszeniu.

Czego dowiadujemy się z wytycznych? Przede wszystkim tego, że klienci, ale także pracownicy sklepów są zobowiązani do noszenia maseczek i rękawiczek. Między pracownikami i klientami galerii musi być zachowany dwumetrowy odstęp. Pracownicy obowiązkowo tuż po przyjściu do pracy i przed jej rozpoczęciem muszą umyć ręce wodą z mydłem. Służby sanitarne apelują do pracowników, aby nie przyjeżdżali do pracy środkami komunikacji miejskiej. Regularnie dezynfekowane powinny być powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci, jak np. klamki drzwi, blaty, oparcia krzeseł czy poręcze. Do niezbędnego minimum powinny być ograniczone spotkania i narady wewnętrzne. – Spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum dwa metry), preferowany jest kontakt telefoniczny lub mailowy – czytamy w wytycznych.

Klienci powinni mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej komunikacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek. Właściciele sklepów na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach. Przynajmniej cztery razy dezynfekowane powinny być toalety.

Wedle wytycznych, klienci galerii handlowych parkować mogą na co drugim miejscu, przy czym w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów. Na obecnym etapie restrykcji, kupowanie żywności w strefie gastronomicznej odbywa się tylko i wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. W strefie gastronomicznej na jedną osobę powinno przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni, pomiędzy osobami w kolejce powinny być zachowane dwa metry odległości. Jednocześnie, w fazie w której zostaną otwarte strefy gastronomiczne (jest to planowane na trzeci/czwarty etap), będzie możliwość przez klientów na spożywanie posiłków na miejscu, ale z następującymi obostrzeniami: maksymalnie jedna osoba siedząca przy jednym stoliku (to nie dotyczy rodzin), chyba że jego wielkość uniemożliwia zachowanie odległości minimum dwóch metrów między osobami, a min. 2 metry odległości musi być zachowane między osobami/grupami i stolikami spożywającymi posiłek.

Galerie handlowe nie otwierają się jednak w całości. Cały czas zamknięte będą kina, siłownie (te zostaną otwarte w ostatnim etapie luzowania restrykcji) i strefy zabaw dla dzieci. Jednocześnie w związku z otwarciem galerii handlowych zapadła także decyzja o likwidacji w sklepach tzw. godzin dla seniorów, które obowiązywały w dni robocze w godz. 10:00 – 12:00.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści