Bydgoszcz
-3C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H -3 • L -3
6C
Nd
6C
Pon
8C
Wt
9C
Sr
7C
Czw
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaJuwenalia Bydgoskie: Organizatorzy odsłonili kolejne karty. Kto wystąpi na Zawiszy? [KONCERTY, BILETY]
Juwenalia Bydgoszcz
30.04.2018 | 11:01

Juwenalia Bydgoskie: Organizatorzy odsłonili kolejne karty. Kto wystąpi na Zawiszy? [KONCERTY, BILETY]

Nowe informacje na temat bydgoskiego święta studentów zaplanowanego na połowę maja.

Na zdjęciu: W tym roku pięć bydgoskich uczelni - UKW, UTP, WSG, CM UMK oraz Akademia Muzyczna organizują wspólne Juwenalia Bydgoskie.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Do rozpoczęcia Juwenaliów Bydgoskich pozostały niewiele ponad dwa tygodnie. Ich organizatorzy ujawnili już listę pięciu wykonawców, którzy 17 i 18 maja zagrają na stadionie Zawiszy.

Przypomnijmy, w minioną środę na naszych łamach poinformowaliśmy, że pierwszą gwiazdą tegorocznych juwenaliów w Bydgoszczy będzie doskonale znany zespół happysad. Zespół ze Skarżyska-Kamiennej wystąpi na juwenaliowej scenie w piątek, 18 maja. Organizatorzy studenckiego święta przekazali jednak w ostatnich godzinach, że tego samego dnia przy ulicy Gdańskiej 163 zagrają kolejni muzycy, i to o zupełnie różnej charakterystyce.

Podczas Juwenaliów Bydgoskich zobaczymy bowiem z jednej strony zespół Decapitated, z drugiej – rapera Zeusa.

Decapitated to grupa założona w 1996 roku i obwołana po wydaniu w 2000 roku debiutanckiej płyty „Winds of creation” nadzieją death metalu. W oryginalnym składzie grała do 2007 roku, kiedy to w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym zginął perkusista Witold Kiełtyka, a wokalista Adrian Kowanek został ciężko ranny. Po dwóch latach Wacław „Vogg” Kiełtyka (starszy brat Witolda) reaktywował zespół w zmienionym składzie. Obecnie ma on na koncie już siedem albumów studyjnych, z których ostatni – wydany latem 2017 roku „Anticult” spotkał się bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno w Polsce, jak i w USA. Dzięki temu grupa udała się w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, w trakcie której muzykom zarzucono zgwałcenie jednej z fanek po sierpniowym koncercie w Spokane. Członkowie zespołu trafili do aresztu, ale w styczniu prokuratura wycofała wobec nich wszystkie zarzuty.

Zeus, czyli właściwie Kamil Rutkowski, to doskonale znany polski MC, który ma na koncie pięć płyt. Dwie ostatnie – „Zeus. Nie żyje” oraz „Zeus. Jest super” zyskały w Polsce status platynowej za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Jest członkiem grupy Pierwszy Milion, a w dodatku ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Bezczel, Miuosh, Ten Typ Mes, Małpa czy bydgoski raper Bisz. Pod koniec ubiegłego roku zapowiedział, że ukończył materiał na nową płytę w warstwie muzycznej. Termin premiery nowego krążka pozostaje jednak nieznany.


ZOBACZ TAKŻE: Blokada Łużyka podczas Juwenaliów Bydgoskich. Kiedy odbędzie się kultowa impreza studentów?


Organizatorzy bydgoskich juwenaliów ujawnili także, kto wystąpi podczas koncertów w czwartek, 17 maja. Na scenie pojawią się wówczas przedstawiciele nurtu disco polo – Zespół AM oraz Pięć Dwa (wcześniej także jako Pięć Dwa Dębiec), czyli duet raperski „Hans” oraz „Deep” (występujący wraz z DJ-em Wu) znany między innymi z utworów „Konfrontacje” oraz „To my, Polacy”.

Wstęp na koncerty dla wszystkich studentów (także innych uczelni niż współtworzących Juwenalia Bydgoskie 2018) będzie bezpłatny. Pozostałe osoby mogą nabyć wejściówki za pośrednictwem platformy Biletomat.pl. Cena – 15 złotych za jeden z dni koncertowych, 20 zł za karnet obejmujących oba dni studenckiego święta.

Bezpłatna w czasie juwenaliów będzie również komunikacja miejska. Na mocy decyzji rady miasta wszyscy żacy od czwartku, 17 maja od godziny 16:00 do 2:00 w nocy w niedzielę, 20 maja będą mogli korzystać z miejskich autobusów i tramwajów na podstawie legitymacji studenckiej [Zobacz rozkład jazdy ZDMiKP Bydgoszcz na naszym portalu].


Powiązane treści