Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 14
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
21C
Sr
21C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiKamera leśna, która ma szansę uchwycić rozmowy zwierząt w czasie Wigilii
Kamera leśna - Bydgoszcz
21.12.2018 | 15:12

Kamera leśna, która ma szansę uchwycić rozmowy zwierząt w czasie Wigilii

Na zdjęciu:

Fot.

Gdybyś żył w XIX wieku na Pomorzu i Kujawach Twoja Wigilia wyglądałaby pewnie nieco inaczej. W rogu pokoju stałby snopek zboża, a na podłodze leżałaby rozrzucona słoma. Wszystko, żeby hodowla w nadchodzącym roku miała się dobrze. Możliwe, że nad stołem wisiałby czubek małej sosny przyozdobiony orzechami czy piernikami albo pająki splecione ze słomy.

Znalazłoby się też jednak sporo tradycji, które dobrze znamy. Tak jak dziś, Wigilia rozpoczynała się od pierwszej gwiazdki na niebie, a sam wieczór – jaki był, taki miał być też cały rok. Odrobina słomy szeleściła pod obrusem – również z powodu hodowli. Zwierzęta były zresztą traktowane jak nietypowi domownicy. Dostawały wtedy od ludzi nie tylko bonusowe porcje siana, ale też poświęcone ciastka w kształcie kur, krów czy koni. Domownicy dzielili się ze swoimi zwierzętami również opłatkiem, wierząc że o północy przemówią ludzkim głosem. I ewentualnie zdadzą relację z codziennej pracy w hodowli zanim utworzyłyby jakieś związki zawodowe.

Ten ostatni zwyczaj nawet dziś wielu przyjęłoby z ochotą, gdyby rzeczywiście działał. Co prawda, nie ma obecnie translatora językowego między człowiekiem a zwierzętami, ale często wystarczy samo zobaczenie ich w swoich naturalnych warunkach, żeby wiedzieć co myślą. Tak właśnie robią leśnicy za pomocą kamer leśnych.

Jak działa fotopułapka?

Przyczepiona do drzewa jest niemal jak huba, zakamuflowana i niewidoczna na pierwszy rzut oka. Jak sama nazwa wskazuje, reaguje na ruch w jej otoczeniu – i dopiero wtedy zaczyna rejestrować konkretny materiał. W taki sposób jej właściciel nie musi godzinami przeglądać pustych nagrań, a jednocześnie pamięć fotopułapki nie jest niepotrzebnie obciążona.

Weźmy za przykład model Special Ops Code Black 3G firmy Covert. Opowiada o nim ekspert z bydgoskiego salonu sklepu Spy Shop: „Taka kamera leśna często spotykana jest na wyposażeniu straży leśnej, dla której obserwuje ona przyrodę czy zabezpiecza teren przed kłusownikami. Ale nie tylko, bo jest też bardzo popularna wśród prywatnych firm czy po prostu osób. Wbrew nazwie, kamera leśna może posłużyć do monitoringu posesji, parkingów, stawów hodowlanych czy podmiejskich działek. Zastosowań jest naprawdę wiele”.

Fotopułapka przez większość czasu czeka w trybie czuwania. Kiedy jednak w zasięgu 25 metrów od jej czujników pojawi się człowiek lub zwierzę – automatycznie włączy nagrywanie materiału. Sensory wyczuwają ciepło żywego organizmu w swoim polu widzenia, dlatego nie ma dla nich znaczenia czy sytuacja dzieje się w dzień czy w nocy. Podobnie dla samego obiektywu, który – otoczony diodami podczerwieni – rejestruje ostry obraz nawet przy słabym oświetleniu.

Zdjęcia lub filmy wideo, które nagrywa fotopułapka są automatycznie wysyłane do właściciela na telefon jako MMS lub mailem na jego adres mailowy.

Special Ops Code Black, tak jak wiele innych kamer leśnych, dostępny jest w ofercie dystrybutora – marki Spy Shop.

Fotopułapka Code Black Covert


Powiązane treści