Bydgoszcz
3C
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 4 • L 2
10C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONKampania Drugie Życie: Niezwykłe wyzwanie młodzieży z kujawsko-pomorskiego
kampania_1200x800
22.01.2016 | 12:05

Kampania Drugie Życie: Niezwykłe wyzwanie młodzieży z kujawsko-pomorskiego

Każdy może być uzdrowicielem...

Na zdjęciu: Uczestnicy akcji "Drugie życie" z Aleksandrowa Kujawskiego.

Fot. materiały prasowe

Młodzież z kampanii Drugie życie promującej transplantacje rozda milion oświadczeń woli na 50-lecie pierwszego polskiego przeszczepienia. W tegorocznej kampanii biorą udział 32 szkoły ponadgimnazjalne z województwa kujawsko-pomorskiego.

WYZWANIE: MILION OŚWIADCZEŃ WOLI

Młodzież wspierająca Drugie życie podejmuje wyzwanie – by przez rok, do kolejnej rocznicy przeszczepienia rozdać 300 tysięcy oświadczeń, tak by liczba osób posiadających oświadczenia z logo kampanii osiągnęła milion. Do dziś, w ciągu siedmiu edycji akcji, uczniowie rozdali blisko 700 tysięcy oświadczeń. – Młodzież będzie je przekazywać tłumacząc, że każdy, kto posiada ten dokument, jest ambasadorem naszej akcji, daje świadectwo swojej odpowiedzialności za zdrowie i życie tysięcy chorych. Uczniowie będą namawiać koleżanki i kolegów do podjęcia własnej decyzji i do rozmowy z bliskimi, sąsiadami, przyjaciółmi – tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalna Fresenius Medical Care Polska, organizatora kampanii.

DLACZEGO OŚWIADCZENIA WOLI?

55% Polaków chce oddać narządy po śmierci. Tylko co piąty powiedział o tym rodzinie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2015 roku. Dlatego symboliczny gest przekazania oświadczenia musi być pretekstem do rozmowy. – W wielu przypadkach po śmierci bliskiej osoby rodzinie trudno zająć stanowisko wobec pobrania narządów. Tłumaczą to niewiedzą o woli zmarłego w tej sprawie. Po wykluczeniu przeciwwskazań formalno-prawnych można by dokonać pobrania narządów, ale w praktyce narządy nie są pobierane bez akceptacji rodziny” – mówi dr n. med. Aleksandra Woderska z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy. Głównym ekspertem medycznym akcji jest od 2012 roku prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej.

Prawnie w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów. W praktyce problem z pobieraniem organów rozwiązuje posiadanie oświadczenia woli i przekazanie swojej decyzji rodzinie.

DRUGIE ŻYCIE – ZASADY. HISTORIA, STATYSTYKI, PATRONI

W akcji Drugie życie, organizatorzy namawiają młodych ludzi, by kreowali w swoich szkołach działania, mające na celu przekazanie ich środowisku jak największej ilości informacji o przeszczepieniach narządów. Kształt prowadzonej w szkołach kampanii zależy wyłącznie od kreatywności i zaangażowania młodzieży. Uczniowie mogą m. in. kolportować dostarczone materiały informacyjne i oświadczenia woli, organizować spotkania ze specjalistami i przygotowywać własne, niekonwencjonalne działania promocyjne. Happening, zawody sportowe, przedstawienia teatralne, masowe biegi, filmy, teledyski, piosenki, sekcje zwierzęcych organów, akcje promocyjne w szkołach, parafiach, cmentarzach, wystąpienia w mediach, wizyty u włodarzy miast i powiatów, na posiedzeniach rad miejskich i sejmików wojewódzkich… to tylko przykłady organizowanego przez młodych pozytywnego zamieszania.

Zadaniem szkoły i organizatorów jest przekazywanie wiedzy (nasi eksperci medyczni przemierzają setki kilometrów by dotrzeć do każdej szkoły) i koordynacja działań. Akcja tradycyjnie kończy się w czerwcu. Szkoły, które przeprowadzą najbardziej kreatywne kampanie zostają wyróżnione czekami charytatywnymi – przekażą pieniądze wybranym organizacjom i osobom.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 600 szkół.


Powiązane treści