Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKampania prezydencka w pełni. Rafał Trzaskowski gościł w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Rafał Trzaskowski
19.06.2020 | 21:58

Kampania prezydencka w pełni. Rafał Trzaskowski gościł w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w przyszłą niedzielę, 28 czerwca.

Na zdjęciu: Na zakończenie swojej wizyty na Kujawach i Pomorzu, Rafał Trzaskowski przemawiał w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, na Kujawy i Pomorze przyjechał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. 

Wizytę w naszym regionie Trzaskowski rozpoczął we Włocławku, a później był w Ciechocinku i Toruniu. Na zakończenie przyjechał do Bydgoszczy. To druga wizyta Trzaskowskiego w krótkim odstępie czasu. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu prezydent Warszawy był w Solcu Kujawskim, gdzie wraz z burmistrz miasta Teresą Substyk i prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim głośno mówił o kwestii budowy trasy S10 łączącej Bydgoszcz i Toruń.

Rafał Trzaskowski przemówienie w Bydgoszczy wygłosił na placu przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Wśród zgromadzonych uczestników pojawili się także sympatycy obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. Jeszcze przed rozpoczęciem przemówienia Trzaskowskiego, kilka słów wygłosił prezydent Bydgoszczy. – Stoimy w miejscu, gdzie nawet gdy śpiewaliśmy hymn to poruszył się nawet król i założyciel miasta Kazimierz Wielki – mówił Rafał Bruski i dodawał: – Od pięciu lat to jest skwer protestu, gdzie wspólnie spotykamy się, by mówić nie temu, co złego dzieje się w kraju. Od dzisiaj ten skwer – i niedługo – będzie skwerem nadziei, że to się skończy, a ten który to dokona, stoi obok mnie. Po wyborach to będzie plac zwycięstwa, bo tutaj to zwycięstwo dla nas, bydgoszczan się zaczyna.

Bruski wychwalał Trzaskowskiego, mówiąc o nim, że to wspaniały człowiek. – Będzie prezydentem, który jeśli pojedzie do USA to nie po to, by stanąć przy biurku z długopisem, tylko jako prezydent dumnego narodu rozmawiać po partnersku z każdym, kto będzie prezydentem USA. Nie zadzwoni do Chin, by sprowadzić maseczki nadające się do niczego, to będzie prezydent z którego będziemy dumni – mówił.

Trzaskowski swoje wystąpienie zaczął od m.in. od niedawnej debaty, jaką zorganizowała Telewizja Polska. – Czy mieliście tę wątpliwą przyjemność i oglądaliście tę tzw. debatę prezydencką w telewizji? – pytał uczestników debaty, a ci zareagowali buczeniem. – To wbrew pozorom jest ważne pytanie – dodawał i mówił dalej: – Jeżeli ktoś oglądał debatę, to widział jak niesłychanie odklejona jest władza dzisiejsza i telewizja, która się nazywa publiczną od dzisiejszej rzeczywistości. Pytano nas o religię w szkołach, wprowadzenie euro, uchodźców, mimo że to nie są tematy debaty. Dzisiaj wszyscy w czasach epidemii przede wszystkim pytamy o służbę zdrowia, kwestię miejsc pracy, naszą edukację, która jest niszczona przez rządzących. Powinniśmy rozmawiać o kryzysie klimatycznym. Zajmujemy się tylko tematami zastępczymi, a nie stać nas na to. Tematów zastępczych mamy dość.

Podczas przemówienia skupił się na temacie powstania nowej solidarności. – Gdyby nie wasza ciężka praca, to nie byłoby sukcesu ostatnich trzydziestu lat – przyznał Trzaskowski.

Ja jestem w Bydgoszczy mniej więcej co pół roku, rok i widzę jak Bydgoszcz się zmienia. Dzięki panu prezydentowi, ale i dzięki wam – dzięki waszej pracy. My dzisiaj nie damy sobie odebrać dumy z tego, co udało się zbudować przez te 30 lat. Polska zmieniła się w sposób nieprawdopodobny

– zaznaczał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił, ludzie pracy są bohaterami czasów pandemii. To nie tylko lekarze i cały personel medyczny, ale także motorniczy i ekspedientka w sklepie to też bohaterowie, bo bez nich nie dalibyśmy sobie rady. – Im wszystkim też trzeba podziękować – dodawał Trzaskowski. Podkreślał, że wszystkie miasta w regionie, w których gościł, pamiętają czasy wysokiego bezrobocia i upadku firm. Zaznaczał, że trzeba pytać rząd o miejsca pracy. – Dzisiaj obserwujemy samozadowolenie rządu. Pan premier mówi, że wszystko jest fantastycznie, że wynegocjował miliardy z Unii Europejskiej, że przedsiębiorcy są zaopiekowani. Gdziekolwiek jestem w Polsce – słyszę mamy dość – podkreślał.

Na ulicach polskich miast narasta gniew i złość. I dzisiaj ten gniew trzeba przekuć w pozytywną siłę, która pomoże nam wygrać wybory

– mówił dalej Trzaskowski. Jego zdaniem, najgorsze co dzisiaj może spotkać rządzących i prezydenta to samozadowolenie. Dodawał dalej, że kraj potrzebuje inwestycji także m.in. w kwestii walki z kryzysem klimatycznym. – Mój program zakłada inwestycje tu i teraz, nie gigantomanię – zaznaczał. – Nie zapowiadanie lotniska jednego z największych na świecie, czy setek milionów dla fundacji narodowych, a inwestowanie pieniędzy blisko was – dodawał dalej. Proponuje m.in. centrum rozwoju, które miałoby powstać w każdym mieście za 30 mln zł.

Punktował także rząd PiS, pytając o to dlaczego miliony ton węgla są importowane i czemu nie powstała w kraju duża część przemysłu obronnego, co miało nastąpić. Złożył deklarację, że jak zostanie prezydentem, to zawetuje każdą ustawę, która podniesie wiek emerytalny.

– Przez cały czas próbuje się nas dzielić. Mamy tego dość, nie damy się podzielić – mówił Trzaskowski w dalszej części swojego wystąpienia. Jego zdaniem, Polska potrzebuje dzisiaj silnego, niezależnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce i szanował swój podpis. – Bo to podpis składany w waszym imieniu – dodawał. Sporo czasu poruszył też kwestii odbudowy solidarności. Do wyborców PiS mówił wprost: – Nie jestem waszym wrogiem. 

Jedno wam obiecam: wygramy te wybory! Razem je wygramy. Dzisiaj potrzebujemy zmiany, silnego prezydenta patrzącego władzy na ręce. 28 czerwca to jest zryw, którego potrzebujemy, by zmieniać Polskę

– zakończył swoje wystąpienie, apelując do uczestników, aby poszli do głosowania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

„Na ulicach polskich miast narasta gniew i złość. I dzisiaj ten gniew trzeba przekuć w pozytywną siłę, która pomoże nam wygrać wybory” Naiwnie by można powiedzieć, że to „Komunalnik” a tu jednak oświecenie…Największe polskie miasta w rękach opozycji nie radzą sobie z ich podstawowymi zadaniami, bo włodarze zbyt zajęci wielka polityką. Gdańsk kilka lat temu zasilił Bałtyk ściekami, Warszawa zasmrodziła pół Polski mieszkającej nad Wisłą, nasze śmieci i ciemne ulice to przy tym pikuś…No chyba, że toksyczna woda z Zachemu… Zawsze można powiedzieć, że to ci oni…Czekać a nasz burmistrz/ prezydent dostanie przykaz z góry i wystartuje do europarlamentu albo… Czytaj więcej »

Powiązane treści