Bydgoszcz
3C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 3 • L 1
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKampania rusza na całego. W maju wybierzemy prezydenta
05.02.2020 | 12:50

Kampania rusza na całego. W maju wybierzemy prezydenta

O terminie wyborów poinformowała w środę marszałek sejmu.

Na zdjęciu: 10 maja odbędą się wybory prezydenckie.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Marszałek sejmu Elżbieta Witek ogłosiła w środę termin wyborów prezydenckich.

W grę wchodziły trzy terminy: 3, 10 i 17 maja. Podczas briefingu prasowego, marszałek Witek poinformowała, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenckie zarządza marszałek sejmu na dzień, który przypada nie wcześniej niż na sto dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Po opublikowaniu postanowienia marszałek sejmu w Dzienniku Ustaw, formalnie ruszy kampania wyborcza

Prezydent RP wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i głosowaniu tajnym. Kadencja trwa pięć lat. Maksymalnie, prezydent może w Polsce sprawować ten urząd przez dwie kadencje. Aby wystartować w wyborach, musi mieć ukończone 35 lat, być obywatelem Polski i posiadać pełnię praw wyborczych. Ponadto, musi zebrać 100 tysięcy podpisów osób popierających jej kandydaturę. Prawo wybierania prezydenta ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

O urząd prezydenta RP na pięcioletnią kadencję będą się ubiegać: Andrzej Duda (obecny prezydent), Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Kukiz’15-Koalicja Polska), Robert Biedroń (Nowa Lewica) i Szymon Hołownia (bezpartyjny).

Jeżeli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, to druga odbędzie się 24 maja.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści