Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKatastrofa budowlana na budowie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
28.07.2017 | 14:49

Katastrofa budowlana na budowie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na szczęście pracownicy opuścili teren budowy kilka godzin wcześniej.

Na zdjęciu: Fragment zawalonej konstrukcji stropu.

Fot. Stanisław Gazda

W czwartek (27 lipca) po godz. 18.00 przy ul. Nowy Rynek na budowie nowego gmachu Sądu Okręgowego doszło do katastrofy budowlanej. Zawalił się szalunek z elementami stropu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Na szczęście na terenie budowy nikogo już nie było.

Na miejscu zdarzenia od wczoraj kontrole prowadzą pracownicy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy i Państwowej Inspekcji Pracy. Niestety, mimo wielokrotnych prób nie udało nam się skontaktować z kimkolwiek z nadzoru budowlanego. Dla Wojciech Szoty, Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych Okręgowego Inspektoratu Pracy PIP w Bydgoszczy wczorajsze zdarzenie na budowie jest, jak to się określa w urzędowej nomenklaturze – zdarzeniem potencjalnie wypadkowym, albowiem nikt nie został poszkodowany. Niemniej jednak, czynności kontrolne będą nadal prowadzone, gdyż zawalenie się stropu stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pracy.

Przedmiotem naszego zainteresowania – wyjaśnia Wojciech Szota – jest stwierdzenie, czy były jakieś zaniedbania w zakresie BHP, które doprowadziły do wypadku. Nie da się ukryć, że winy należy szukać po stronie czynnika ludzkiego. Na swoje pytania i wątpliwości będzie musiała znaleźć odpowiedź inspekcja nadzoru budowlanego. Zatem co przyczyniło się do tej katastrofy budowlanej dowiemy się nie wcześniej jak za kilka tygodni.

Budowa nowego gmachy Sądu Okręgowego rozpoczęła się w ubiegłym roku. Oddanie go do użytku miało nastąpić w drugiej połowie 2019 roku. Nowy budynek miał mieć dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na parkingi oraz cztery piętra nad ziemią. Z powodu zdarzenia na budowie prace zostały wstrzymane.


Podobne wpisy

Powiązane treści