Bydgoszcz
14C
Opady
82% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 15 • L 13
10C
Nd
14C
Pon
16C
Wt
16C
Sr
15C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKiedy dochodzi do nabycia przez zasiedzenie? [RADCA w PIĄTEK]
paragrafa
21.02.2020 | 09:12

Kiedy dochodzi do nabycia przez zasiedzenie? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Istnieją w prawie polskim przepisy, zgodnie z którymi możesz objąć w posiadanie cudzą rzecz i po upływie odpowiedniego czasu stać się jej właścicielem.

Fot. archiwum

Istnieją w prawie polskim przepisy, zgodnie z którymi możesz objąć w posiadanie cudzą rzecz i po upływie odpowiedniego czasu stać się jej właścicielem. Dotyczy do zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Terminy zasiedzenia są różne w zależności od dobrej lub złej wiary posiadacza.

W dużym skrócie można powiedzieć, że dobra wiara polega na błędnym, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionym przekonaniu posiadacza nieruchomości, że przysługuje mu wykonywane przez niego prawo. W złej wierze jest z kolei ten, kto wie albo wiedzieć powinien, że prawo własności przysługuje nie jemu, lecz innej osobie.

I tak zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze, a po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Czyli zasiedzenie nastąpi zawsze z upływem okresu 30 lat swobodnego posiadania, a w przypadku dobrej wiary z upływem lat 20.

Na marginesie warto tylko zaznaczyć, że nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli  powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Istotna jest uwaga, że jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela. Nawet więc gdyby termin zasiedzenia mijał wcześnie, wniosek o zasiedzenie nie będzie skuteczny, jeśli prawowity właściciel nie skończył 20 lat.

Odnośnie ruchomości należy wskazać, że posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze. Co bardzo istotne, ruchomości nie można zasiedzieć w złej wierze.

Powyższej regulacji nie stosuje się do rzeczy wpisanej do krajowego rejestru utraconych dóbr kultury.

Podstawa prawna: art. 172-174 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści