Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKiedy można się rozwodzić? [RADCA w PIĄTEK]
11.09.2020 | 14:10

Kiedy można się rozwodzić? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Nie zawsze związek małżeński da się uratować.

Fot. creative commons

Trwałość małżeństwa to bardzo istotna wartość z punktu widzenia społeczno-rodzinnego. Co do zasady rodzina i wychowywanie się z matką i ojcem jest w interesie dobra dziecka. Jednak nie zawsze związek małżeński da się uratować po kryzysie i wówczas wnoszony jest pozew o rozwód. W ostatnich latach rocznie wydawanych jest ok 65 000 wyroków rozwodowych w całej Polsce. Dzisiejszy artykuł poświęcę zagadnieniu przesłanek rozwodu, gdyż, aby sąd mógł go orzec, muszą one wystąpić łącznie.

Po pierwsze między małżonkami musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny wtedy, gdy nie istnieje między małżonkami:

1)    więź duchowa – rozkład pożycia jest zupełny tylko wówczas, gdy wspólnota uczuciowa między małżonkami nie ma miejsca. Ten element pożycia małżeńskiego nie może wystąpić nawet w najmniejszym stopniu, by można było orzec o rozkładzie, że ma charakter zupełny. Krótko mówiąc, małżonkowie przestali się kochać

2)    fizyczna – utrzymywanie stosunków fizycznych między małżonkami, jako przejaw funkcjonowania doniosłego wycinka pożycia małżeńskiego uniemożliwia uznanie rozkładu za zupełny. Czyli mowa tutaj o ustaniu pożycia seksualnego.

3)    Gospodarcza – nieprowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, brak wspólnego budżetu, wspólnych inwestycji itp.

Sąd Najwyższy zauważył, iż pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej. W zasadzie ustanie któregokolwiek z elementów tej wspólnoty należy uznać za objaw rozkładu pożycia, nie przesądzając na podstawie tego tylko objawu stopnia rozkładu. Jednakże – podkreślił SN – ustanie wspólnoty fizycznej lub gospodarczej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika ono z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Przykładem takiej sytuacji może być ustanie współżycia fizycznego na skutek choroby małżonka, rozłączenie małżonków spowodowane pobytem w szpitalu, długotrwałym wyjazdem służbowym, pracą zarobkową małżonków w różnych odległych od siebie miejscowościach itp. Brak natomiast wspólnoty duchowej (jej istnienie może się przejawiać nawet tylko w korespondencji) będzie zawsze objawem rozkładu pożycia (I CO 5/55).

To była przesłanka zupełności rozkładu. Teraz przejdziemy do trwałości tego rozkładu. Rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały, jeżeli nie można spodziewać się przywrócenia wspólnoty. Jest to więc stan, gdy nie można już oczekiwać, aby małżonkowie powrócili do wspólnego życia. Do uznania, iż rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały, nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy tu oparta na doświadczeniu życiowym ocena, iż w okolicznościach sprawy nie nastąpi powrót małżonków do wspólnego pożycia (komentarz do art. 56 KRO Haak 2020).

Ale nawet pomimo wystąpienia tych przesłanek „pozytywnych” rozwodu, sąd nie zawsze będzie mógł go orzec.  Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Podstawa prawna: art. 56 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści