Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKiedy następuje przedawnienie? [RADCA w PIĄTEK]
koronawirus bydgoszcz
24.07.2020 | 16:39

Kiedy następuje przedawnienie? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Fot. FreeImages

Czy zdajesz sobie sprawę, że po upływie pewnych okresów czasu Ty (jeśli jesteś wierzycielem) lub przeciwko Tobie (jeśli jesteś dłużnikiem) nie można skutecznie dochodzić konkretnego świadczenia? W tym zakresie obowiązuje instytucja przedawnienia, o której będzie dzisiejszy artykuł.


Zgodnie z art. 117 kodeksu cywilnego co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Ten artykuł nie będzie jednak o konkretnych terminach przedawnienia roszczeń. Powiemy sobie, jaką metodę obrony powinien obrać dłużnik, wobec którego wierzyciel próbuje dochodzić przedawnionego roszczenia.
W sytuacji, w której minęło wiele lat od czasu, gdy nie zapłaciłeś jakieś raty albo faktury za telefon powołujesz się na przedawnienie. Jeśli windykator będzie dzwonił i informował, że sprawa wyląduje w sądzie i powiększą się koszta, bądź spokojny. Jeśli nastąpiło przedawnienie, to windykator zapłaci te koszta.


ZOBACZ: RADCA w PIĄTEK – WSZYSTKIE PORADY


Jeśli dostałbyś pozew z sądu o ww. przykładowego windykatora możesz w odpowiedzi na pozew napisać krótko: powołuję się na upływ okresu przedawnienia. Skutki tego będą takie, że powództwo, które wytoczył windykator zostanie oddalone, a Ty będziesz mieć spokój z tą sprawą.

Jak policzyć czy nastąpiło przedawnienie? Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Przed uznaniem samemu sobie, że przedawnienie roszczenia nastąpiło, należy jeszcze sprawdzić, czy nie nastąpiła któraś z okoliczności wskazanych poniżej:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
3) przez wszczęcie mediacji.
Gdyż każda z tych czynności prowadzi do przerwania biegu przedawnienia.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 117 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)

Przemysław Piątek, radca prawny
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści