Bydgoszcz
14C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 14 • L 14
5C
Pon
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKilkadziesiąt milionów złotych dla Bydgoszczy. Na nowe mosty i remont torowiska
03.10.2017 | 17:18

Kilkadziesiąt milionów złotych dla Bydgoszczy. Na nowe mosty i remont torowiska

Na zdjęciu: Nowy most powstanie w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego.

Fot. UMB

We wtorek podpisano umowy na unijne dofinansowanie budowy nowych mostów w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego oraz na modernizację torowiska na ul. Toruńskiej. Miasto dostanie na te inwestycje aż 75 milionów złotych.

Zadeklarowana kwota to znaczna część planowanych wydatków, gdyż realizacja obu zadań ma kosztować 124 mln zł. Pozyskanie środków zostało zapewnione w 2014 roku w kontrakcie terytorialnym. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym nowych mostów, który zakłada powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów.  Jedna dedykowana będzie tramwajom, zaś na drugiej wytyczona zostanie  jezdnia w stronę ul. Fordońskiej. Dzięki temu Fordon i Bartodzieje mają zostać lepiej skomunikowane z górnym tarasem. Wybór lokalizacji mostów został poprzedzony konsultacjami społecznymi, w czasie których brano pod uwagę także budowę przeprawy tramwajowej na przedłużeniu ul. Perłowej.

Wraz z inwestycją przebudowane będą też skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Na Kazimierza Wielkiego zostaną wytyczone dwa pasy ruchu do skrętu w Fordońską. Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompletem niezbędnych materiałów do rozpoczęcia budowy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej będzie dysponował w pierwszej połowie przyszłego roku,  natomiast w latach 2018-2020 inwestycja ma zostać zrealizowana. Jej koszt oszacowano na 80 mln zł, a zgodnie z podpisaną umową dofinansowanie wyniesie 49  mln zł. Obok modernizacji ulicy Kujawskiej będzie to najważniejsza inwestycja związana z rozwojem transportu szynowego w najbliższych latach.

Miasto pozyskało pieniądze także na modernizację infrastruktury torowej na ul. Toruńskiej na odcinku od ronda Toruńskiego do Spokojnej i od zajezdni tramwajowej do ul. Spadzistej. Przygotowana już koncepcja zakłada m.in. modernizację wszystkich przystanków, przebudowę pętli „Stomil” oraz wprowadzenie systemu ITS nadającego priorytet pojazdom szynowym. Będzie to kosztować 44 mln zł, a 26,8 mln stanowić będzie dofinansowanie. Ta inwestycja ma również zostać ukończona w 2020 roku.


Powiązane treści