Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKim jest poręczyciel? [RADCA w PIĄTEK]
27.11.2020 | 10:07

Kim jest poręczyciel? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Fot. freeimages

Przy różnego rodzaju zobowiązaniach pojawia się określenie „żyrant” lub „poręczyciel”. Często, biorąc kredyt lub pożyczkę, słyszysz, że będzie wymagana osoba, która „podżyruje” Ci tę umowę. Po stronie osoby biorącej kredyt nie rodzi to żadnych dodatkowych skutków, ale dla poręczyciela już tak. Jeśli masz zostać tymże poręczycielem, przeanalizuj, czy aby na pewno chcesz nim być, ponieważ może to nieść za sobą daleko idące konsekwencje. Dlaczego i jakie to konsekwencje? O tym poniżej

Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być złożone na piśmie. A więc to poręczyciel musi spełnić świadczenie za kredytobiorcę (lub pożyczkobiorcę).

Poręczenie może zabezpieczać każde zobowiązanie wynikające zarówno z umów, jak i jednostronnej czynności prawnej lub innego zdarzenia, które powoduje powstanie zobowiązania np. czynu niedozwolonego. Zobowiązanie, które zabezpiecza poręczenia polega zwykle na działaniu, ale nie można wykluczyć, że może przybrać postać zaniechania lub znoszenia i dlatego należy stwierdzić, że zobowiązanie zabezpieczone nie musi być pieniężne. Jeżeli zatem ze stosunku zobowiązaniowego nawiązanego między wierzycielem a dłużnikiem wynika, że ten ma obowiązek spełnić świadczenie, którego przedmiotem nie jest suma pieniężna, wówczas poręczenie zabezpiecza odszkodowania przysługujące wierzycielowi z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika. Dopuszczalne jest także poręczenie za zobowiązanie poręczyciela (zob. L. Romański, Instytucje, s. 741).

I teraz wyobraź sobie sytuację, w której poręczyłeś za pożyczkę wartą 100.000 zł. Dłużnik zapewniał Cię, że to tylko formalność, bo na pewno tę pożyczkę spłaci. Nie spłacił. To właśnie do Ciebie jako poręczyciela zgłosi się wierzyciel i zażąda zwrotu pożyczonej kwoty. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany spełnić to świadczenie.

Co istotne, poręczyciel nie może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli z powodu błędu wywołanego podstępnie przez dłużnika co do jego wypłacalności w dacie poręczenia. Odpowiedzialność poręczyciela ma charakter zobiektywizowany i jest oparta na zasadzie ryzyka. Poręczyciel gwarantuje kredytodawcy – własnym majątkiem – wypłacalność kredytobiorcy (V CK 474/04).

Sytuacja poręczyciela nie jest tragiczna, jeżeli niewypłacalność wierzyciela jest tylko przejściowa, gdyż osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi. A więc poręczyciel może dochodzić od dłużnika świadczenia, które ówcześnie spełnił (np. zapłaty kwoty przekazanej wierzycielowi).

Podstawa prawna: art. 518, 876-887 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści