Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKim jest radca prawny? [RADCA w PIĄTEK]
28.08.2020 | 09:55

Kim jest radca prawny? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Osoby niezwiązane z prawem często zwracają uwagę, że jedni prawnicy mają togi z zielonymi żabotami, a inni z niebieskimi.

Fot. freeimages

Osoby niezwiązane z prawem często zwracają uwagę, że jedni prawnicy mają togi z zielonymi żabotami, a inni z niebieskimi. Zauważalne jest to zjawisko w sądzie, zwłaszcza, kiedy pierwszy raz macie styczność z prawnikami w akcji na sali sądowej. Od razu wyjaśniam. Zielone żaboty mają adwokaci, a niebieskie radcowie prawni. Generalnie podział na te dwa zawody ma charakter raczej historyczny, ale jest kilka odmienności. Dzisiaj opiszę w skrócie na czym polega wykonywanie zawodu radcy prawnego.

Podstawowa kwestia to fakt, że wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, która polega w szczególności na:

1)     udzielaniu porad i konsultacji prawnych,

2)     sporządzaniu opinii prawnych,

3)     opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz

4)     występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Jak już widać gołym okiem, radca prawny może wykonywać wszelkie czynności związane z udzielaniem pomocy prawnej na rzecz swojego klienta. Jedyną odmiennością jest to, że radca prawny, który pracuje na umowie o pracę nie może być obrońcą w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Wiemy już, co może robić radca prawny. Teraz przeanalizujmy, kto może być radcą prawnym. Ustawa o radcach prawnych stanowi, że na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto:

– ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
– korzysta w pełni z praw publicznych;
– ma pełną zdolność do czynności prawnych;
– jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego;
– odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski, z zastrzeżeniem art. 25 ust. 1 i 2 (mowa tu o profesorach, prokuratorach itp., którzy nie muszą odbywać aplikacji.
Droga do zawodu radcy prawnego wygląda więc następująco:

studia -> aplikacja radcowska -> zdanie egzaminu radcowskiego -> toga 😊

Podstawa prawna: Ustawa o radcach prawnych


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści