Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 4 • L 2
11C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaKino letnie przed Filharmonią Pomorską. „Najważniejsze filmy stulecia”
PISF_najwazniejsze_filmy_stulecia_kino_niepodleglej
14.07.2019 | 10:17

Kino letnie przed Filharmonią Pomorską. „Najważniejsze filmy stulecia”

Na zdjęciu: Cykl "Kino Niepodległej" tego lata pojawi się w siedmiu miastach. Drugim przystankiem jest Bydgoszcz.

Fot. mat. prasowe

W niedzielne popołudnie plac przed Filharmonią Pomorską przy ulicy Szwalbego zamieni się w kino plenerowe. W programie wydarzenia jest pokaz czterech filmów, a także spotkanie z twórcami filmowymi, w tym Zygmuntem Malanowiczem, który swoją rozpoznawalność zawdzięcza udziałowi w filmie „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

Film Polańskiego, notabene pierwsza polska produkcja nominowana do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zostanie wyświetlony jako ostatni, o godzinie 20:15. Film z 1962 roku od początku wywoływał skrajne reakcje, ale jest zaliczany do jednego z najważniejszych dokonań rodzimej kinematografii. Projekcję poprzedzi spotkanie ze wspomnianym Zygmuntem Malonowiczem, aktorem, ale także reżyserem i scenarzystą. Obok niego zasiądą: Kamil Polak, którego etiuda „Świteź” również zostanie zaprezentowana w niedzielne popołudnie. Skład spotkania uzupełni Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy oraz teatralny.

Początek niedzielnej, bydgoskiej odsłony „Kina Niepodległej” o godzinie 16:30. Wówczas zostanie pokazany krótkometrażowy film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku”, portret siedmiu baletnic – od małej dziewczynki do doświadczonej instruktorki. Następnie zaprezentowany zostanie film „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego z 1975 roku, wspomniana Świteź (18:50), a spotkanie z Malanowiczem, Polakiem oraz Maciejewskim zaplanowano na 19:15. Po nim odbędzie się pokaz „Noża w wodzie”.

Organizatorem cyklu, który w tegoroczne wakacje odwiedził już Szczecin, a poza Bydgoszczą zagości też w Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach, jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści