Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne dofinansowanie dla rewitalizacji Starego Fordonu. W najbliższych dniach wystartują kolejne prace

Dodano: 17.06.2021 | 11:30

Na zdjęciu: Remont Rynku w Starym Fordonie ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Fot. BB

Trwająca budowa nabrzeża Wisły w Starym Fordonie, będąca jednym z etapów rewitalizacji tej części miasta, otrzymała unijne dofinansowanie. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego to 4,4 miliona złotych; koszt całej inwestycji to 7,5 miliona złotych. Równocześnie prowadzone są pozostałe etapy przemiany najstarszej części Fordonu: przebudowa uliczek i stworzenie strefy rekreacyjnej nad Wisłą i remont kamienic, a w przeciągu najbliższych dni wystartuje modernizacja Rynku.

Budowa nabrzeża Wisły na końcu ulicy Frycza-Modrzewskiego to drugi – po przeprowadzonej w 2019 roku przebudowie ulicy Bydgoskiej – etap rewitalizacji Starego Fordonu. Prace prowadzone przez firmę Melbud rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Nowe nabrzeże, powstające na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle – podkreślają urzędnicy. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami, umożliwiające również wodowanie i cumowanie jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną i wzmocni projektowaną drogę dojazdową do planowanego portu.

Koszt budowy nabrzeża to 7,5 miliona złotych. W czwartek, 17 czerwca podpisano jednak umowę na dofinansowanie tej inwestycji z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 4,4 miliona złotych. – Stary Fordon robi się coraz nowszy – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który wraz z zastępcą prezydenta Bydgoszczy Mirosławem Kozłowiczem (będącym równocześnie pełnomocnikiem prezydenta Rafała Bruskiego ds. rewitalizacji Starego Fordonu) podpisali umowę w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Przedstawiciele władz miasta i województwa dodali, że rewitalizacja nie byłaby możliwa bez zaangażowania społeczników. – My jako mieszkańcy Starego Fordonu cieszymy się, że po tych latach zabiegania przez Stowarzyszenie udało się znaleźć środki na rewitalizację – dziękował prezes organizacji Rafael Prętki.

Kolejne dofinansowanie dla rewitalizacji Starego Fordonu. W najbliższych dniach wystartują kolejne prace

Zobacz również:

Więcej o rewitalizacji Starego Fordonu

Wicemarszałek Ostrowski podkreślił, że umowa na dofinansowanie nabrzeża to kolejne wsparcie unijne na rzecz Starego Fordonu. – Rewitalizacja to nie tylko inwestycje, ale też silne działanie społeczne – dodał. Szczegóły działań w Starym Fordonie opisał Mirosław Kozłowicz. – Prace nad nabrzeżem są kontynuowane: zostały wznowione po przerwie spowodowanej wysokim stanem Wisły w okresie zimowym. Równolegle trwa rewitalizacja terenów rekreacyjnych nad Wisłą; te prace dotyczą również przebudowy ulic takich jak Frycza-Modrzewskiego czy Rybaki. Niebawem przekazujemy plac budowy pod kolejny etap rewitalizacji, czyli przebudowę Rynku – wyliczył zastępca prezydenta. Jak się dowiadujemy, przekazanie placu budowy ma nastąpić jutro (18 czerwca), a prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Centralny plac Starego Fordonu ma być bezpieczną przestrzenią pieszą: deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter z ruchem samochodowym. Nowa nawierzchnia Rynku zostanie wykonana przede wszystkim z szarej kostki granitowej; wykorzystane zostaną też materiały pozostałe po remoncie ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Ułożenie kostki i jej odcienie wyznaczą strefy rynku. Na placu pojawią się nowe ławki i siedziska wykonane z drewna. Największą atrakcją odnowionej płyty będzie fontanna, ulokowana we wschodniej części placu. Będzie ona miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. – Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą – informuje ZDMiKP. Na Rynku ma pojawić się też większa ilość zieleni.

W ramach rewitalizacji nowy blask zyskuje też siedem fordońskich kamienic. Należące do miasta budynki są remontowane wewnątrz i na zewnątrz. – Mieszkańcy zyskają nowe warunki życia. Modernizujemy także podwórka – podkreślił Kozłowicz. Pierwsze elementy trwających i planowanych prac mają zostać oddane do użytku jeszcze w 2021 roku: zarówno nabrzeże, jak i odnowiony rynek mają być gotowe jesienią. – Najdłużej planujemy rewitalizację terenów rekreacyjnych, która potrwa do listopada 2022 roku – zaznaczył zastępca prezydenta.

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki podkreślił, że społecznicy zabiegali o rewitalizację Starego Fordonu od ponad sześciu lat. – Dopilnujemy wykonawców, aby wykonywali swoje prace porządnie – zadeklarował. Podziękował także wicemarszałkowi Ostrowskiemu, a także wiceprezydentowi Kozłowiczowi za zaangażowanie. – On dopiął wszystkie guziki koszuli, aby ta rewitalizacja doszła do skutku – podkreślił Prętki.

Błażej Bembnista