Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne niespodzianki przy okazji rozbudowy Kujawskiej. Odkryto zabytkowy trakt [WIDEO]

Dodano: 10.11.2020 | 12:42

Na zdjęciu: Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych w rejonie Zbożowego Rynku.

Fot. Klaudia Karczmarek

Kończą się prace archeologiczne w pasie zieleni pomiędzy jezdniami ulicy Wały Jagiellońskie. W ostatnich dniach odsłonięty został cały XVI-wieczny trakt wiodący przez Zbożowy Rynek do Bramy Kujawskiej, znajdującej się u zbiegu ulic Długiej i Podwale. Archeolodzy spodziewają się kolejnych znalezisk.

W październiku archeolodzy, prowadzący prace w rejonie Zbożowego Rynku, dokonali niespodziewanych odkryć. Podczas prac w pasie zieleni natrafili na pochówki z wczesnego średniowiecza (X-XII wiek). Odnaleziono w nich kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami, a także nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i ozdobne kabłączki skroniowe. W czasie prac odkryto również fragmenty średniowiecznej ceramiki oraz staropolski trakt wzmocniony po bokach drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej, czyli dzisiejszej ulicy Długiej.

Kolejne niespodzianki przy okazji rozbudowy Kujawskiej. Odkryto zabytkowy trakt [WIDEO]

Zobacz również:

Unikalne zdjęcia z prac na Zbożowym Rynku. Odkryto dziecięce szczątki!

Dawny trakt zbudowany był z dużych kamieni ułożonych pomiędzy drewnianymi balami. Prawdopodobnie stabilizowały one całą konstrukcję. To jedyny w Bydgoszczy tak dobrze zachowany szlak. Archeolodzy dokładnie inwentaryzują znalezisko, które pokazuje historię budowy dróg w Bydgoszczy. Warto dodać, że średniowieczna Bydgoszcz miała rozbudowaną infrastrukturę komunalną. Świadczą o tym także drewniane rury wodociągowe z XVI wieku znajdowane podczas innych inwestycji na Starym Mieście – podkreśla urząd miasta.

Ulica Kujawska wraz ze Zbożowym Rynkiem to jeden z najstarszych traktów w Bydgoszczy. Jeszcze przed lokacją miasta w 1346 roku pełnił on funkcję komunikacyjną. Z czasem był coraz bardziej zabudowywany. Plan okolic Bydgoszczy z połowy XIX roku pokazują, że wzdłuż tej drogi istniał ciąg zabudowań o charakterze podmiejskim. Najwięcej wyburzeń przy tej ulicy zrealizowano w latach 80. XX wieku, kiedy to wybudowano drugą jezdnię na odcinku od ronda Kujawskiego w kierunku Inowrocławia. Na przełomie lat 80. i 90. poszerzono też odcinek pomiędzy rondami Kujawskim i Bernardyńskim. Do tego czasu nawierzchnia była brukowana.

Prace archeologiczne na Zbożowym Rynku dobiegają końca. – Wkrótce rozpoczną się prace związane z przebudową ostatnich obszarów tego miejsca. Wzdłuż południowej pierzei placu budowane będą między innymi chodnik i droga rowerowa (od Wiatrakowej do Kujawskiej). W czasie tych prac archeolodzy spodziewają się odkrycia kolejnych elementów średniowiecznych cmentarzy – informuje ratusz. Obszar szesnastowiecznego traktu i efekty prac badaczy dobrze widać na poniższym nagraniu.

PRACE ARCHEOLOGICZNE NA ZBOŻOWYM RYNKU W BYDGOSZCZY from MACIEJ JACZYŃSKI on Vimeo.

Przypomnijmy, że w lutym podczas rozbiórki kamienicy przy Zbożowym Rynku odkryto pozostałości cmentarza. Nekropolia znajdowała się w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława. Znajdował się on w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Wcześniej archeolodzy odkryli też pozostałości kościoła św. Idziego, który powstał najprawdopodobniej w połowie XIII wieku i znajdował się w rejonie dzisiejszej ulicy Bernardyńskiej.

Również zimą na ul. Długiej spod warstwy asfaltu wydobyto też stare szyny tramwajowe z lat 1957-58. Ich fragment został oczyszczony i wbudowany w nową stylową nawierzchnię jezdni z kostki kamiennej. Przypominają one o kursującej przez Zbożowy Rynek i ulicę Długą pierwszej linii tramwajowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments