Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne ofiary oszustów internetowych. Stracili ćwierć miliona, klikając w podejrzane linki

Dodano: 22.11.2023 | 12:55

Na zdjęciu: Policjanci poinformowali o kolejnych osobach oszukanych w internecie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Niemal każdego dnia odnotowuje się kolejne przestępstwa internetowe. Oszuści poznają coraz to nowsze techniki na wyłudzanie pieniędzy przez internet. Jedynie ogromna czujność oraz świadomość powagi sytuacji może uchronić nas przed utratą gotówki. 

Jednym z przykładów jest sytuacja mieszkańca gminy Białe Błota. Mężczyzna został namówiony do inwestycji ponad 134 tysięcy złotych w kryptowaluty. W tym celu zaciągnął kredyt w banku na wysokość 100 tysięcy złotych. W tym przypadku ofiara została zachęcona poprzez reklamę, w której gwarantowano możliwość szybkiego wzbogacenia się po takiej inwestycji.

Oszust skontaktował się się z zainteresowanym poprzez numer telefonu, podając się za analityka finansowego. Mężczyzna bez zastanowienia przekazał dane karty bankomatowej, a także zainstalował aplikację, dzięki której oszuści mieli dostęp do jego telefonu. Oszuści wyłudzili od mężczyzny wszystkie jego oszczędności, które przekazał kilkoma przelewami na różne, wskazywane przez ,,doradców” konta bankowe. Pieniędzy do tej pory nie odzyskał.

Kolejna ofiara przestępców przekazała im około 117 tysięcy złotych. W tym przypadku zostały wykorzystane problemy zdrowotne. Bydgoszczanin nieświadomie udostępniając dostęp do swojej aplikacji bankowej, udzielił oszustom nieograniczoną możliwość działania. Mężczyzna stracił oszczędności życia, nie mając praktycznie żadnego wpływu na to.

Ostatnią oszukaną osobą w ostatnim czasie był mieszkaniec Bydgoszczy, który został okradziony, wystawiając przedmiot na sprzedaż na jednym z portali ogłoszeniowych. Oszust wysłał mu link, za pośrednictwem którego mężczyzna miał wypełnić dane do odbioru pieniędzy. Został jednak oszukany, a w kilku przelewach zostało mu skradzione 10 tysięcy złotych. Mężczyzna zorientował się jednak w miarę szybko. Gdy zobaczył, że znikają mu pieniądze – zablokował konto.

Aktualnie coraz częściej mamy do czynienia z wieloma podobnymi oszustwami. Należy pamiętać, że gdy tylko występują jakieś wątpliwości co do prawdziwości jakichkolwiek działań w internecie, zawsze możemy zadzwonić na policję. Dzwoniąc pod numer 112, można uzyskać pomoc.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments