Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne oszustwa w Bydgoszczy i okolicach. Mieszkańcy stracili oszczędności życia

Dodano: 27.02.2024 | 13:36

Na zdjęciu: Mieszkańcy Bydgoszczy, ale także Solca Kujawskiego, Koronowa i Osielska padli w ostatnich dniach ofiarami oszustów i stracili spore oszczędności życia.

Fot. FreeImages / zdjęcie ilustracyjne

Kolejni mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu stracili ogromne pieniądze oraz cenne kosztowności. – Oszuści w dalszym ciągu wykorzystują różne metody, licząc na „łatwy zarobek” – przyznają kryminalni i podają kilka historii tylko z ostatnich dni.

Tylko w miniony czwartek, 22 lutego, oszuści wyłudzili pieniądze od dwóch osób. Najpierw od 72-letniego mężczyzny z Solca Kujawskiego. – Oszust poinformował pokrzywdzonego, że z uwagi na możliwość utraty pieniędzy, ma on przelać swoje środki, zgromadzone na dwóch kontach w dwóch różnych bankach, na inne konto, podane przez oszusta w rozmowie telefonicznej – relacjonuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. 72-latek w ten sposób stracił 70 tysięcy złotych.

Tego samego dnia, ale wieczorem do 94-latki z Bydgoszczy zadzwonił mężczyzna, który w telefonicznej rozmowie podawał się za policjanta. – Powiadomił o zatrzymaniu wnuczka, który doprowadził do zdarzenia drogowego i potrącił kobietę w ciąży, której dziecko zmarło – opisuje Kowalska. Mężczyzna powiedział seniorce, że wnuczek może uniknąć zatrzymania, ale aby tak się stało, konieczne jest uiszczenie za niego kaucji. – Nie podejrzewając złych intencji rozmówcy, kobieta przekazała 7 500 zł oraz złotą biżuterię nieznanemu mężczyźnie, który podszedł pod drzwi wejściowe jej mieszkania – dodaje rzecznik bydgoskiej komendy i precyzuje, że wśród biżuterii było dziesięć pierścionków oraz po dwie obrączki i łańcuszki. Łącznie – jak podkreśla kom. Kowalska – 94-latka straciła 23 tys. zł.

Oszuści kolejny raz wyłudzili pieniądze metodą inwestycji w akcje Baltic Pipe. W ten sposób oszukany został 78-letni bydgoszczanin. Mężczyzna w mediach społecznościowych znalazł ogłoszenie dotyczące inwestycji w te akcje, a klikając w link, nieświadomie pobrał aplikację, dzięki której oszust dokonał nieautoryzowanego przelewu na 140 tys. zł. To nie koniec, bo w Koronowie na ponad 18 tys. zł oszukana została 68-letnia mieszkanka miasta. – Oszustka przełamała zabezpieczenia konta internetowego na portalu społecznościowym i komunikatorze seniorki, a kody BLIK wyłudziła, podając się za znajomą pokrzywdzonej – relacjonują bydgoscy funkcjonariusze i zaznaczają, że podobny schemat działania dotyczył także 75-latka z Osielska, gdzie oszust podszył się na internetowym komunikatorze pod synową i poprosił o przesłanie przelewu. Mężczyzna w ten sposób stracił niemal 5 tys. zł.

Policjanci: nigdy nie prosimy o pieniądze i jakiekolwiek wartościowe rzeczy

Bydgoscy funkcjonariusze, którzy w postępowaniach wyjaśniać będą wszystkie okoliczności zdarzeń, kolejny raz zwracają się z apelem do seniorów: – Powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie, aby nikomu nieznajomemu nie przekazywać pieniędzy ani kosztowności. Słysząc przez telefon o sytuacji, w której ktoś z naszych bliskich pilnie potrzebuje pieniędzy, by załatwić jakąś sprawę, bądź rozmówca informuje nas o szybkich zyskach z zainwestowania pieniędzy, można przyjąć, że jest to próba oszustwa.

Mundurowi przypominają, że mechanizm działania oszustów zazwyczaj jest ten sam. – Sprawcy podszywają się pod maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w kryptowaluty, pracowników poczty, którzy rzekomo muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy policjantów, którzy prowadzą akcję przeciwko oszustom. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed oszustwami – mówi kom. Lidia Kowalska.

Jednocześnie kryminalni zaznaczają na koniec:

Nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracamy się do obywateli z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments