Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 4 • L 2
11C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKolejni członkowie misji Resolute Support gotowi do wyjazdu. Szkolenie w JFTC zakończone
Szkolenie w  JFTC
30.01.2016 | 18:54

Kolejni członkowie misji Resolute Support gotowi do wyjazdu. Szkolenie w JFTC zakończone

Przyszli członkowie misji Resolute Support zakończyli dziś w Bydgoszczy szkolenie.

Na zdjęciu: Oficerowie NATO przy pracy.

Fot. JFTC

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) właśnie zakończyło pierwsze w 2016 roku szkolenie dla przyszłych członków misji Resolute Support (RS). Uroczystość zakończenia ostatniej części szkolenia, z udziałem generała broni Ericha Pfeffera z Dowództwa ds. Operacji Połączonych Bundeswehry (BwJFOCOM) i generała brygady Wojciecha Grabowskiego, dowódcy JFTC, odbyła się
30 stycznia.

Przez dwa napięte tygodnie prawie 500 osób, z ponad 30 krajów NATO i krajów partnerskich- informuje rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Sił Połączonych, major Goran Pijetlovic – pracowało ręka w rękę na sukces sił sojuszniczych, które wkrótce udadzą się do Afganistanu. Połowa z nich przygotowywała się do przyszłej misji, a pozostali wspierali proces przygotowawczy.

„Chciałbym podziękować wszystkim za ciężką pracę i podjęty wysiłek, dzięki którym możemy powiedzieć, że szkolenie zakończyło się sukcesem” – powiedział generał Grabowski w swoim podsumowaniu. Na początku podziękował członkom kierownictwa szkolenia, w tym również ekspertom, którzy służyli szkolącym się swoim doświadczeniem: „Wasze umiejętności, wiedza, doświadczenie i ciężka praca są wręcz bezcenne dla uczestników szkolenia i dla JFTC. Doceniam waszą pomoc w ćwiczeniu, dzięki której uczestnicy są lepiej przygotowani do wykonywania swoich przyszłych zadań.”

Resolute Support 16-1 było kolejnym ćwiczeniem skoncentrowanym na szkoleniu przyszłych członków Dowództwa Resolute Support (RS HQ), Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia Północ (TAAC-N), Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia Zachód (TAAC-W) oraz przyszłych doradców, także z Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia Wschód (TAAC-E) i Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia Południe (TAAC-S). Szkolenie obejmowało zagadnienia związane ze specyfiką misji w Afganistanie i przygotowywało żołnierzy do zadań, z którymi przyjdzie im się tam zmierzyć. Było również świetną okazją do integracji – dla większości uczestników była to pierwsza sposobność do spotkania z przyszłymi współpracownikami i do poznania się. Aby umożliwić realizację wszystkich celów, JFTC stworzyło realistyczne środowisko, dzięki czemu szkolący się mogli przećwiczyć korzystanie z narzędzi i systemów, które będą mieli do dyspozycji w Afganistanie.

Ćwiczenie przebiegło według dobrze sprawdzonego scenariusza, a szkolących się podzielono na trzy grupy: RS HQ, TAAC-N i TAAC-W. Pozwoliło to zarówno wykładowcom, jak i uczestnikom szkolenia skupić się na konkretnych zadaniach i potrzebach każdej z grup. Wszystkie wymienione wyżej grupy wzięły udział w Szkoleniu dot. Szczegółów Misji oraz Sztabowym Szkoleniu Bojowym. Pierwsze z nich dostarczyło żołnierzom niezbędnej wiedzy na temat kluczowych aspektów czekającej ich misji, środowiska operacyjnego, a także poszczególnych stanowisk, ról, funkcji i zakresów odpowiedzialności, które przejmą w Afganistanie. Drugie, Sztabowe Szkolenie Bojowe, przybliżyło role poszczególnych członków w sekcjach i oddziałach, a także we współpracy pomiędzy oddziałami oraz przedstawiło wydarzenia składające się na bojowy rytm pracy.

RS HQ, TAAC-W oraz przyszli doradcy z TAAC-E, TAAC-S i TAAC-W, którzy ćwiczyli praktyczne wdrażanie nabytej wiedzy w trakcie rozszerzonego Sztabowego Szkolenia Bojowego, zakończyli szkolenie 28 stycznia. Przyszły personel oraz doradcy TAAC-N podsumowali szkolenie udziałem w kompleksowym, złożonym ćwiczeniu sprawdzającym, które zakończyło się 30 stycznia.

„W ostatnich dniach mieliście okazję zobaczyć, jak będą wyglądały wasze przyszłe zadania w Afganistanie. Przygotowano to w możliwie najbardziej realistyczny sposób” – powiedział generał Pfeffer zwracając się do przyszłych członków misji Resolute Support w trakcie uroczystości zakończenia ostatniej części szkolenia, która odbyła się 30 stycznia. „Jestem przekonany, że jesteście dobrze przygotowani do tego, by przejąć obowiązki jak tylko wylądujecie w Mazar-e-Sharif za kilka tygodni.” Zwrócił się również do ekspertów: „Wasz wkład, jako przekazujących wiedzę, wasza gotowość i zaangażowanie, aby poświęcić sporo czasu na przygotowanie tego szkolenia jest zdecydowanie jednym z najważniejszych fundamentów szkolenia przed wyjazdem na misję”.

Dowódca BwJFOCOM podziękował również generałowi Grabowskiemu i jego sztabowi za ich pracę i zauważył: „Bez względu na szybko zmieniające się warunki, po raz kolejny przygotowaliście ustrukturyzowane i szerokie środowisko szkoleniowe i zapewniliście solidne wsparcie każdego aspektu szkolenia.”

 


Powiązane treści