[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejny kontrakt Pesy. Dla PKP dostarczy nowe lokomotywy [ZDJĘCIA]

Dodano: 31.10.2022 | 10:00

Na zdjęciu: Umowę w towarzystwie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, jego zastępcy Andrzeja Bittla i wiceministra aktywów Macieja Małeckiego oraz wiceprzewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury Piotra Króla podpisali prezes Pesy Krzysztof Zdziarski i PKP Intercity Marek Chraniuk.

Fot. PESA Bydgoszcz / materiały prasowe

To kolejny w krótkim odstępie czasu kontrakt na dużą inwestycję zawarty przez bydgoską firmę. 

Prezesi: Pesy – Krzysztof Zdziarski i PKP Intercity Marek Chraniuk podpisali w Warszawie umowę, na mocy której bydgoska firma dostarczy do kolejowego przewoźnika szesnaście nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych. – Hybrydowe lokomotywy będą pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika – słyszymy w firmie z ul. Zygmunta Augusta.

Warto dodać, że podpisana umowa obejmuje także świadczenie usług utrzymania przez co najmniej sześćdziesiąt miesięcy oraz naprawy gwarancyjne, a wartość inwestycji to ponad 554,6 mln złotych.

– Podpisana umowa na zakup szesnastu nowych lokomotyw hybrydowych to duży krok w dalszym wzmacnianiu naszego parku taborowego – nie ukrywa prezes PKP Intercity. Marek Chraniuk zaznacza, że pojazdy, które dostarczy Pesa będą pierwszymi hybrydowymi we flocie kolejowego przewoźnika. – Znacząco zwiększą one nasze możliwości eksploatacyjne – podkreśla.

Z podpisania umowy zadowolony jest wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Piotr Król. – Ta umowa to kolejne potwierdzenie pozytywnych zmian, jakie zeszły w Pesie. Spółka się rozwija, oferuje przewoźnikom nowoczesne produkty i zdobywa kolejne rynki – przyznaje poseł PiS.

Na mocy podpisanego porozumienia, Pesa ma dostarczyć lokomotywy w ciągu 48 miesięcy od podpisania umowy, ale dostawa pierwszej z nich ma nastąpić nie później niż w ciągu 30 miesięcy. – PKP Intercity planuje w pierwszej kolejności sześciomiesięczną eksploatację obserwowaną pierwszego pojazdu tak, aby po obserwacji móc wprowadzić ewentualne poprawki techniczne czy udoskonalenia przed odbiorem kolejnych pojazdów – precyzuje Maciej Grześkowiak z Pesy.

To kolejna w krótkim odstępie czasu umowa, jaką podpisali przedstawiciele obu Pesy i PKP Intercity. Niemal miesiąc temu w trakcie branżowych targów InnoTrans, które odbyły się w Berlinie, zawarli warty blisko 376 milionów zł kontrakt na modernizację wagonów pasażerskich.

– W ramach realizowanych obecnie umów, PKP odebrało już od Pesy 116 zmodernizowanych wagonów, a do parku taborowego trafi jeszcze dziewięć takich pojazdów – przekazują przedstawiciele bydgoskiej firmy i precyzują, że zakończenie ich odbiorów planowane jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Kilka dni temu bydgoska firma poinformowała także o zawarciu umowy z CargoUnit, na mocy której dostarczy firmie trzydzieści lokomotyw elektrycznych z silnikiem dojazdowym typu Gama Marathon, a pierwsze z pojazdów mają zostać dostarczone już w przyszłym roku.

Kolejny kontrakt Pesy. Dla PKP dostarczy nowe lokomotywy [ZDJĘCIA]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
3 miesięcy temu

No może w końcu uruchomią połączenie InterCity Olsztyn-Ilawa-Jabłonowo-Wabrzezno-Toruń-Bydgoszcz-Piła-Krzyż-Szczecin plus relacja przeciwna. (Te lokomotywy będą idealne bo na Piła-Krzyż nie ma trakcji elektrycznej)

trasa przez Bydgoszcz jest krótsza niż przez Trójmiasto, a Bydgoszcz zyska połączenie z Olsztynem i Szczecinem.