Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 8 • L 6
14C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKolejny turniej z cyklu „Edukacja przez szachy” za nami
18.05.2018 | 20:47

Kolejny turniej z cyklu „Edukacja przez szachy” za nami

Na zdjęciu: Tradycyjnie nie zabrakło nagród dla najlepszych.

Fot. nadesłane

12 kwietnia turniej został przeprowadzony w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. Była to już czwarta, przedostatnia runda inauguracyjnego cyklu turniejów w ramach nowego projektu Edukacja przez szachy zainicjowanego przez jednego z rodziców, Arkadiusza Matczyńskiego.

Na starcie stanęło aż 74 zawodników, podzielonych na dwie grupy: 30 zawodników z kategorią szachową oraz 44 debiutantów. Przyjechali oni z różnych zakątków naszego województwa (i nie tylko): Łochowa, Niemcza, Osielska, Koronowa, Rynarzewa, Łubianki, Wąwelna, Dąbrowy Chełmińskiej, Ciela, Białych Błot, Rynarzewa, Borówna, Żołędowa, Żnina i Bydgoszczy. W silnej grupie 14-osobowej na turniej dotarli także zawodnicy z Czernikowa, którzy podnieśli poziom zawodów i zamieszali w klasyfikacji turniejowej.

Zawody po raz kolejny zostały przeprowadzone w profesjonalny sposób. Przepiękna lokalizacja, przestronna sala gry, wydzielona część dla rodziców, którzy mogli obserwować swoje pociechy, a jednocześnie skorzystać z przygotowanej przez Gminne Centrum Kultury kawiarenki wyposażonej w kawę, herbatę, ciasta i zimne napoje.

Zawodnicy grali 7 rund tempem 15 minut. W grupie A, a więc  dla graczy od IV kategorii szachowej pierwsze miejsce zajął Karol Kacprzak z SP 63 w Bydgoszczy, drugie miejsce jego brat Kacper Kacprzak, a trzecie Antoni Paprocki z ZS w Borównie. W grupie B na pierwszym miejscu uplasował się Robert Stróż ze SP z Łochowa, tuż za nim Piotr Dyl także z Łochowa, a ostatnie medalowe miejsce zajął Antoni Rubaszewski z SP 63 w Bydgoszczy. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę, co możliwe jest dzięki wielu sponsorom wspierającym tę inicjatywę.

Organizatorzy starają się za każdym razem dodatkowo urozmaicić turniej. Nie bez przyczyny nazwali swój projekt „Edukacja przez szachy”. Na pierwszym spotkaniu był pokaz drukarki 3D, na kolejnym eksperymenty Profesora Ciekawskiego, a tym razem zaskoczyli 20-minutowym koncertem. Koncertem nie byle jakim, bo wśród występujących w nim osób pojawiali się zawodnicy szachowi uczestniczący w lidze szkolnej.W koncercie akompaniowała Katarzyna Nowaczewska-Manthey, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po koncercie z kolei zawodnik z Czernikowa pokazał jak można żonglować jojo.

W trakcie turnieju można było nabyć także zniżkowe bilety na spektakle do Teatru Polskiego. Oczywiście, co wpisało się już na stałe w tę ligę, po wręczeniu pucharów i rozdaniu nagród na koniec nastąpiło losowanie zaproszeń do kina, teatru, filharmonii, muzeum i Family Parku. Na tę chwilę także wszyscy już czekają i z równie dużymi emocjami wpatrują się w kręcące koło fortuny.

Ostatni turniej tegorocznej edycji zostanie rozegrany 16 czerwca w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Po zakończeniu turnieju planowany jest uroczysty koncert oraz rozdanie nagród w klasyfikacji generalnej.

W ramach projektu Edukacja przez szachy 26 maja zostaną rozegrane Pierwsze Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej w szachach szybkich. Od godziny 11:00 zmagać się będzie maksymalnie 20 drużyn (także w podziale na szachistów i debiutantów). Z kolei od godziny 15 będzie można rozegrać symultanę z arcymistrzynią szachową Klaudią Kulon, srebrną medalistką olimpiady szachowej w Baku. Arcymistrzyni rozegra jednoczesną grę z 30 zawodnikami. Trwają jeszcze zapisy na stronie edukacjaprzezszachy.pl Liczba miejsc ograniczona!


Powiązane treści