Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejny ważny krok w kierunku utworzenia Politechniki Bydgoskiej. UTP zmieni nazwę już w tym roku?

Dodano: 26.02.2021 | 17:57

Na zdjęciu: Kampus UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Na początku lutego pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wyrazili w referendum poparcie dla przekształcenia uczelni w Politechnikę Bydgoską. Teraz wniosek o zmianę nazwy został zaakceptowany przez ministra edukacji i nauki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przemiana UTP w politechnikę ma nastąpić już 1 września tego roku.

Władze uniwersytetu podkreślają, że temat zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Obecny rektor UTP prof. Marek Adamski już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że podjęcie i zakończenie debaty na temat formuły funkcjonowania uczelni będzie dla niego priorytetowym zadaniem w pierwszych miesiącach jego kadencji.
Na początku lutego na UTP odbyło się referendum, w którym pracownicy uczelni mieli wyrazić swoje zdanie na temat przekształcenia powołanego w 2006 roku uniwersytetu w politechnikę. W głosowaniu, trwającym od 5 do 9 lutego wzięło udział 75% nauczycieli akademickich i 60% pozostałych pracowników. Aż 83,2% głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy uczelni na Politechnika Bydgoska. – Z satysfakcją przyjmuję stanowisko społeczności akademickiej. Stawiamy na rozwój i konkurencyjność, co wymaga odważnych decyzji. Kształcimy inżynierów od samego początku istnienia. Podkreślenie technicznego charakteru i rodowodu uczelni przez zmianę nazwy na Politechnika Bydgoska, pozwoli uzupełnić ofertę akademicką Bydgoszczy i regionu – mówił prof. Adamski, rektor UTP.

Uczelnia podkreślała, że referendum – choć istotnym – jest jednak jednym z pierwszych kroków ku przemianie w politechnikę. W procesie konsultacyjno-decyzyjnym UTP musiało również zasięgnąć opinii władz samorządowych. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki – i w tej sprawie poczyniono już ważną decyzję. W piątek, 26 lutego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zaakceptował skierowany przez rektora bydgoskiej uczelni wniosek o wszczęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na Politechnikę Bydgoską. Projekt ustawy został przekazany na ręce ministra w Kancelarii Premiera Łukasza Schreibera podczas wspólnej konferencji.

Wniosek UTP spełnia wszystkie wymagania formalne, konieczne do tego, aby przemianować nazwę uczelni na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt ustawy otrzyma poparcie większości parlamentarnej – stwierdził Czarnek. Jak informuje ministerstwo, proponowana w projekcie ustawy nazwa „Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy” będzie w sposób jednoznaczny identyfikowała uczelnię. – W nowej nazwie zostaną użyte wyrazy wskazujące na związek uczelni z najbliższym otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz jej lokalizację. Zmiana nazwy uczelni przyczyni się do jej pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym, wzmocni jej prestiż, a także przyczyni się do jej promocji – podaje resort. Zmiana nazwy uczelni ma być wprowadzona od 1 września tego roku.

Kolejny ważny krok w kierunku utworzenia Politechniki Bydgoskiej. UTP zmieni nazwę już w tym roku?

Zobacz również:

Kto wybuduje centrum sportu UTP?

W województwie kujawsko-pomorskim nie ma politechniki. To będzie pierwsza taka uczelnia w regionie. Bydgoszcz nie straci jednak uniwersytetu – pozostanie w niej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Obok dwóch uniwersytetów – także tego w Toruniu – byłaby politechnika. Myślę, że to by doskonale pokazywało i wzmacniało pozycję całego regionu. To cenny ruch z korzyścią i dla studentów, i dla nauki w województwie oraz Bydgoszczy – podkreślił minister Schreiber.

Rektor UTP podczas konferencji w ministerstwie zaznaczył, że jubileusz 70-lecia uczelni to czas podejmowania odważnych decyzji, które będą decydujące dla jej przyszłych losów. – Dyskusja o ukierunkowaniu uczelni trwała już od wielu lat. Zwieńczyliśmy ją ogólnoakademickim referendum, gdzie ponad 80% głosujących poparło tę inicjatywę, podobnie zresztą jak senat i rada uczelni. Znalazła ona poparcie również u władz lokalnych, jak i centralnych. Mam nadzieję, że wychodzimy naprzeciw otoczeniu. Żyję w przekonaniu, że Politechnika Bydgoska niedługo stanie się faktem – podkreślił prof. Adamski.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w najbliższych latach planuje kolejne działania konsolidujące społeczność akademicką na terenie fordońskiego kampusu. Obecnie trwa budowa nowego obiektu dydaktycznego za Auditorium Novum. Znajdzie się w nim m.in. sala wykładowa na 600 osób, która przy pomocy kurtyn akustycznych będzie mogła zostać podzielone na dwie lub cztery mniejsze sale oraz pomieszczenia dydaktyczno-laboratoryjne, administracyjne, higieniczno-sanitarne oraz techniczne. Uczelnia planuje też budowę Akademickiego Centrum Sportu – dziś (26 lutego) otwarto oferty w przetargu na projekt i budowę obiektu.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Niech się tylko nie zatrzymują. Do Politechniki dołączyć część medyczną i stworzyć Instytut Technologiczny ukierunkowany na w szczególności na interdyscyplinarne kierunki techniczno-medyczne. Nie ma tego w Polsce, innowacje w tym obszarze to przyszłość, w Bydgoszczy i regionie jest wiele renomowanych szpitali, a Uniwersytety niech sobie idą w kujawsko-pomorskim swoją drogą.