Kolejny ważny krok w kierunku utworzenia Politechniki Bydgoskiej. UTP zmieni nazwę już w tym roku?
Dodano: 26.02.2021 | 17:57Na zdjęciu: Kampus UTP w Fordonie.
Fot. Ryszard Wszołek/UTP
Na początku lutego pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wyrazili w referendum poparcie dla przekształcenia uczelni w Politechnikę Bydgoską. Teraz wniosek o zmianę nazwy został zaakceptowany przez ministra edukacji i nauki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przemiana UTP w politechnikę ma nastąpić już 1 września tego roku.
Władze uniwersytetu podkreślają, że temat zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Obecny rektor UTP prof. Marek Adamski już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że podjęcie i zakończenie debaty na temat formuły funkcjonowania uczelni będzie dla niego priorytetowym zadaniem w pierwszych miesiącach jego kadencji.
Na początku lutego na UTP odbyło się referendum, w którym pracownicy uczelni mieli wyrazić swoje zdanie na temat przekształcenia powołanego w 2006 roku uniwersytetu w politechnikę. W głosowaniu, trwającym od 5 do 9 lutego wzięło udział 75% nauczycieli akademickich i 60% pozostałych pracowników. Aż 83,2% głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy uczelni na Politechnika Bydgoska. – Z satysfakcją przyjmuję stanowisko społeczności akademickiej. Stawiamy na rozwój i konkurencyjność, co wymaga odważnych decyzji. Kształcimy inżynierów od samego początku istnienia. Podkreślenie technicznego charakteru i rodowodu uczelni przez zmianę nazwy na Politechnika Bydgoska, pozwoli uzupełnić ofertę akademicką Bydgoszczy i regionu – mówił prof. Adamski, rektor UTP.
Uczelnia podkreślała, że referendum – choć istotnym – jest jednak jednym z pierwszych kroków ku przemianie w politechnikę. W procesie konsultacyjno-decyzyjnym UTP musiało również zasięgnąć opinii władz samorządowych. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki – i w tej sprawie poczyniono już ważną decyzję. W piątek, 26 lutego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zaakceptował skierowany przez rektora bydgoskiej uczelni wniosek o wszczęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na Politechnikę Bydgoską. Projekt ustawy został przekazany na ręce ministra w Kancelarii Premiera Łukasza Schreibera podczas wspólnej konferencji.
– Wniosek UTP spełnia wszystkie wymagania formalne, konieczne do tego, aby przemianować nazwę uczelni na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt ustawy otrzyma poparcie większości parlamentarnej – stwierdził Czarnek. Jak informuje ministerstwo, proponowana w projekcie ustawy nazwa „Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy” będzie w sposób jednoznaczny identyfikowała uczelnię. – W nowej nazwie zostaną użyte wyrazy wskazujące na związek uczelni z najbliższym otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz jej lokalizację. Zmiana nazwy uczelni przyczyni się do jej pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym, wzmocni jej prestiż, a także przyczyni się do jej promocji – podaje resort. Zmiana nazwy uczelni ma być wprowadzona od 1 września tego roku.

Zobacz również:
Kto wybuduje centrum sportu UTP?
– W województwie kujawsko-pomorskim nie ma politechniki. To będzie pierwsza taka uczelnia w regionie. Bydgoszcz nie straci jednak uniwersytetu – pozostanie w niej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Obok dwóch uniwersytetów – także tego w Toruniu – byłaby politechnika. Myślę, że to by doskonale pokazywało i wzmacniało pozycję całego regionu. To cenny ruch z korzyścią i dla studentów, i dla nauki w województwie oraz Bydgoszczy – podkreślił minister Schreiber.
Rektor UTP podczas konferencji w ministerstwie zaznaczył, że jubileusz 70-lecia uczelni to czas podejmowania odważnych decyzji, które będą decydujące dla jej przyszłych losów. – Dyskusja o ukierunkowaniu uczelni trwała już od wielu lat. Zwieńczyliśmy ją ogólnoakademickim referendum, gdzie ponad 80% głosujących poparło tę inicjatywę, podobnie zresztą jak senat i rada uczelni. Znalazła ona poparcie również u władz lokalnych, jak i centralnych. Mam nadzieję, że wychodzimy naprzeciw otoczeniu. Żyję w przekonaniu, że Politechnika Bydgoska niedługo stanie się faktem – podkreślił prof. Adamski.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w najbliższych latach planuje kolejne działania konsolidujące społeczność akademicką na terenie fordońskiego kampusu. Obecnie trwa budowa nowego obiektu dydaktycznego za Auditorium Novum. Znajdzie się w nim m.in. sala wykładowa na 600 osób, która przy pomocy kurtyn akustycznych będzie mogła zostać podzielone na dwie lub cztery mniejsze sale oraz pomieszczenia dydaktyczno-laboratoryjne, administracyjne, higieniczno-sanitarne oraz techniczne. Uczelnia planuje też budowę Akademickiego Centrum Sportu – dziś (26 lutego) otwarto oferty w przetargu na projekt i budowę obiektu.
- Jutro zmiany w komunikacji. Wodociągi rozpoczynają kolejne prace - 4 grudnia 2023
- UMK znów chce utworzyć stomatologię. Siedziba w Bydgoszczy - 4 grudnia 2023
- Pasy rowerowe przy Skłodowskiej-Curie. Jest przetarg na projekt - 4 grudnia 2023
Niech się tylko nie zatrzymują. Do Politechniki dołączyć część medyczną i stworzyć Instytut Technologiczny ukierunkowany na w szczególności na interdyscyplinarne kierunki techniczno-medyczne. Nie ma tego w Polsce, innowacje w tym obszarze to przyszłość, w Bydgoszczy i regionie jest wiele renomowanych szpitali, a Uniwersytety niech sobie idą w kujawsko-pomorskim swoją drogą.