Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Komfort dla cudzoziemców i pracowników. Odnowione biura Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Dodano: 07.12.2016 | 17:04

Odnowione biura, to nie tylko świeżość, czystość i wygoda, to także większa nowoczesność i sprawność obsługi.

Na zdjęciu: Moment przecięcia wstęgi - symbolicznego otwarcia Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w KPUW.

Fot. Stanisław Gazda

Dla poprawy jakości obsługi cudzoziemców, których liczba wzrosła w ostatnim roku dwukrotnie (3942 wydanych zezwoleń na pracę w 2015 roku i 7000 w roku 2016), w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy – w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, w Oddziale Legalizacji Pobytu i Pracy Cudzoziemców wykonano generalny remont pomieszczeń i dokonano częściowej informatyzacji obsługi klienta dzięki zakupionemu kolejkomatowi. W przecięciu wstęgi –  symbolicznym otwarciu nowych biur – uczestniczyli dzisiaj szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz poseł Tomasz Latos.

-Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oraz osób, które coraz liczniej przybywają do naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Jeszcze w roku 2014 około 1500 osób starało się o legalizację pracy, w roku 2015 ta liczba była już podwojona, a rok 2016 kończy się liczbą ponad 7000 osób. Wiedząc o tym poczyniliśmy starania zmierzające do poprawienia ich komfortu, a w przyszłości planujemy także umożliwienie składania wniosków online – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Rafał Rogala podkreślił, że Polska od kilku lat staje się krajem docelowym dla cudzoziemców, gdzie chcą się zatrzymać, pracować, zakładać swoje rodziny. Co ciekawe, chociaż wśród obcokrajowców dominują Ukraińcy, Chińczycy, Rosjanie, Białorusini i Wietnamczycy, to z roku na rok rośnie liczba obywateli Unii Europejskiej (Niemcy, Włosi, Hiszpanie), którzy chcą w Polsce podejmować pracę lub zamieszkać na stałe.

Do obsługi cudzoziemców w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim skierowano także dodatkowych ośmioro  urzędników. Poza tym od 14 listopada 2016 r. obsługa zezwoleń na pracę wykonywana jest również w Oddziałach Zamiejscowych Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Toruniu i we Włocławku.

-Tylko dla obywateli Ukrainy w zeszłym roku konsulowie wydali prawie 900 000 wiz, a w tym roku ocenia się, że będzie ich ok. 1 400 000. Ponad 200 000 z nich chce przebywać u nas dłużej – do trzech lat albo nawet na stałe. Wszystkie te sprawy musiały przejść przez ręce wojewodów, również wojewody kujawsko-pomorskiego. Dlatego chcę podziękować za zmianę wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej, w tym administracji, która jest właśnie wizytówką dla cudzoziemców, pierwszym miejscem, w którym spotykają się z naszym krajem. Lepsza administracja to lepsze funkcjonowanie rynku pracy, instytucji społecznych, bardziej sprawne działanie różnych sfer życia – mówił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.