Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 5 • L 3
1C
Sr
1C
Czw
0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKompanie Obrony Terytorialnej czekają na chętnych. Szeregowy zarobi 450 zł miesięcznie
wojsko
20.08.2016 | 08:00

Kompanie Obrony Terytorialnej czekają na chętnych. Szeregowy zarobi 450 zł miesięcznie

Kompanie OT mają powstać w każdym powiecie i liczyć po 100 osób.

Na zdjęciu: Służba w wojsku, to pewny zarobek...

Fot. Stanisław Gazda

Jeżeli jesteś osobą zdrową, sprawną fizycznie, posiadającą obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pragniesz wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski zgłoś się do najbliższego WKU –  tam dowiesz się jak wstąpić do jednostek obrony terytorialnej.

Zmieniająca się sytuacja bezpieczeństwa na świecie powoduje konieczność poprawy zdolności obronnych Polski, zwłaszcza w obszarze tzw. działań hybrydowych. Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, to odpowiedź na te potencjalne zagrożenia, to również wzmocnienie narodowych możliwości w zakresie zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz ochrony infrastruktury krytycznej.

Pierwsze pododdziały wojsk OT mają być utworzone do końca 2016 r. Zadania Wojsk OT, to: budowa zdolności operacyjnych do prowadzenia działań zbrojnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi; bliska współpraca wojsk OT z pozostałymi elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z administracją rządową i samorządową, wspieranie działań w zakresie ochrony ludności przed skutkami działania klęsk żywiołowych, podejmowanie działań w zakresie ochrony społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni, podejmowanie działań w zakresie ochrony społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.

W województwie kujawsko-pomorskim do służby w jednostkach obrony terytorialnej zgłosiło się do tej pory ponad 400 mieszkańców. Zgłaszają się głównie młodzi mężczyźni, ale nie tylko. Kompanie OT mają powstać w każdym powiecie i liczyć po 100 osób. Kontrakty w służbie obrony terytorialnej będą podpisywane na 2 lub 6 lat. Ochotnik w stopniu szeregowego ma dostawać wynagrodzenie w wysokości około 450 złotych miesięcznie. Zainteresowani mogą się zgłaszać do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy i do Wojskowych Komend Uzupełnień: m.in. w Bydgoszczy i Inowrocławiu.


Powiązane treści