Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaKoncert artystów światowego formatu zakończy Rzekę Muzyki. Już w tę niedzielę
23.08.2018 | 10:39

Koncert artystów światowego formatu zakończy Rzekę Muzyki. Już w tę niedzielę

Na zdjęciu:

Fot.

Kapela ze Wsi Warszawa wystąpi podczas finałowego koncertu wieńczącego tegoroczną edycję Rzeki Muzyki. Ostatnie wydarzenie z tego cyklu odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia. 

Członkowie folkowej grupy pojawią się na scenie w amfiteatrze przy Operze Nova. Swój występ rozpoczną o godzinie 19:00, a udział w nim oczywiście będzie darmowy. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, z szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.

Więcej o zespole

Kapela ze Wsi Warszawa to laureat kilku Fryderyków oraz zdobywca nominacji do nagrody Grammy. Zespół tworzy 7 osób: Magdalena Sobczak (wokal, cymbały),  Sylwia Świątkowska (wokal, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka), Ewa Wałecka (wokal, skrzypce, lira korbowa), Maciej Szajkowski (bęben obręczowy, daf, perkusjonalia), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka, skrzydłówka).

Debiutancki album, „Hop Sa Sa” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów – Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali „Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album „Wiosna Ludu”, wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music – „JARO”, a w 2004. przez amerykańskie „Harmonia Mundi/World Village”. „Wiosna Ludu” w 2003 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii”Newcomer”. W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji – „Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.

W 2006 KzWW otrzymała „Fryderyka” w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy.

Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. W 2008. roku powstaje album z remiksami – „Wymixowanie”. W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album – „Infinity”, którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku. Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – „Wymixowanie”. W tym roku KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując „Infinity”, co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy „Popmatters” uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku.
W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. w historii zespołu „Fryderyka” za najlepszy album Folk/World Music. W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa – „NORD”. Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy. We wrześniu „NORD” ukazuje się nakładem niemieckiego „JARO”, zdobywając miano „Top Of The World Album” od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2.miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe. Kolejnego Fryderyka zespół zdobywa za album „Święto Słońca”.


Powiązane treści