Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyjątkowy koncert zainauguruje obchody 70-lecia Filharmonii Pomorskiej

Dodano: 05.01.2023 | 20:06

Na zdjęciu: Filharmonia Pomorska obchodzi w tym roku jubileusz 70 lat funkcjonowania.

Fot. Szymon Fiałkowski

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy świętuje jubileusz 70-lecia. Obchody zainauguruje wyjątkowy koncert, który odbędzie się już 13 stycznia.

Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaliczana jest do czołowych instytucji muzycznych kraju. Utworzona została na bazie Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, której dyrektorem był Mieczysław Tomaszewski, funkcjonującej nad Brdą od 1946 roku. W 1951 roku jej nowy szef – Andrzej Szwalbe – wraz z Towarzystwem Muzycznym podjął starania o upaństwowienie zespołu. Te zakończyły się sukcesem: 1 stycznia 1953 roku Pomorską Orkiestrę Symfoniczną przekształcono w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.

Z uwagi na to, że w 2023 roku obchodzimy także stulecie urodzin Andrzeja Szwalbego, tegoroczny jubileusz 70-lecia Filharmonii Pomorskiej będzie miał wyjątkową oprawę. Obchody zainauguruje wyjątkowy koncert, który odbędzie się w piątek, 13 stycznia. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą szefa artystycznego Mykoli Diadiury wykona utwory wielkich polskich kompozytorów.

W programie „Mała suita na orkiestrę symfoniczną” Witolda Lutosławskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solisty wystąpi Jakub Kuszlik – laureat IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina – wylicza biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. Koncert poprzedzi prawykonanie fanfary autorstwa Oskara Hrankowskiego – zdobywcy I nagrody w ogólnopolskim konkursie na fanfarę 70 lat Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jak przekazują służby prasowe marszałka województwa, 13 stycznia zostaną także wręczone nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych pracowników Filharmoni Pomorskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Filharmonia Pomorska czeka na rozbudowę [WIZUALIZACJE]

0 0 votes
Article Rating
Wyjątkowy koncert zainauguruje obchody 70-lecia Filharmonii Pomorskiej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments