Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKoniec historii bydgoskiego Torbydu blisko. Wiemy, kiedy zostanie wyburzony [ZDJĘCIA]
08.04.2016 | 14:10

Koniec historii bydgoskiego Torbydu blisko. Wiemy, kiedy zostanie wyburzony [ZDJĘCIA]

Na terenie przy ulicy Chopina rozpoczęły się już prace przygotowujące dawne lodowisko do rozbiórki.

Na zdjęciu: Na terenie Torbydu pracuje już ciężki sprzęt.

Fot. Leszek Grabowski

Los Torbydu jest przesądzony od momentu, gdy Administracja Domów Miejskich w imieniu miasta rozstrzygnęła przetarg na jego rozbiórkę. Od kilku dni teren po nieczynnym lodowisku jest już placem budowy. A to oznacza, że wybudowany w latach pięćdziesiątych obiekt zniknie niebawem z krajobrazu miasta.

Pierwszego kwietnia teren przekazaliśmy wykonawcy, który ma od tego momentu sześćdziesiąt dni na wykonanie wszystkich prac – wyjaśnia w rozmowie z nami Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. A to oznacza, że Torbyd powinien zostać zburzony, a teren po nim – uprzątnięty, do końca maja. Wykonawca, czyli grudziądzka firma T.K.J. Matuszewski (odpowiedzialna także za wyburzenie starego budynku dworca głównego w Bydgoszczy – przyp. red.), prowadzi już pierwsze prace – wycięte zostały już drzewa okalające dawne lodowisko. – Aktualnie trwa również proces rozbierania trwałych przyłączy na terenie obiektu – dodaje Magdalena Marszałek.

Prace pierwotnie miały zakończyć się jeszcze w ubiegłym roku, ale na przeszkodzie stanęła inwentaryzacja obiektu. Szczególnie – w wymiarze środowiskowym. Okazało się, że na wyłączonym z użytku od 2004 roku obiekcie mieszkają chronione gatunki zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nakazała więc administratorowi Torbydu przeniesienie siedlisk zwierząt, co odwlekło proces wyburzania obiektu o co najmniej kilka miesięcy.

Przetarg na wyburzenie Torbydu rozstrzygnięto w marcu ubiegłego roku. Decyzję o rozbiórce i uporządkowaniu przestrzeni na działce podjęto w ratuszu po kilkakrotnych nieudanych próbach sprzedania terenu. Kilkanaście miesięcy temu prezydent Rafał Bruski awizował, że niewykluczone jest podzielenie działki i sprzedawanie ich w mniejszych częściach.

W zamian miasto chce postawić, tyle że już w innym miejscu – w sąsiedztwie hali Łuczniczka na Babiej Wsi, nowy obiekt, którego wizualizacje prezentowaliśmy [TUTAJ]. Ratusz już ogłosił postępowanie na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych – po wstępnej kwalifikacji do złożenia wiążących ofert zaproszono szesnaście firm. Na zgłoszenia bydgoski magistrat czeka do 21 kwietnia.


Powiązane treści